W wielu domach i mieszkaniach stawiamy na kotły gazowe. Służą one do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Są oczywiście bardzo dobrą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego czy też korzystania z węgla lub drewna. Dla wielu Polaków kotły gazowe stanowią najlepsze wyjście do domowej instalacji c.o. Warto przed zakupem wiedzieć jednak, na jaki dokładnie egzemplarz postawić.
Co warto wiedzieć?
Na rynku zetkniemy się z wieloma modelami kotłów gazowych. Można je podzielić wedle kilku kategorii. Pod względem usytuowania wyróżniamy wersje stojące i wiszące. Ze względu na działanie dostępne są jedno- i dwufunkcyjne, ze względu na budowę komory spalania kotły z otwartą i z zamkniętą komorą spalania, jak i również tradycyjne i kondensacyjne.
Z reguły kotły w wersji stojącej są o wiele bardziej rozbudowane, przez co znacznie więcej ważą. Z pewnością warto wiedzieć, iż najlepiej sprawdzają się w przypadku kotłowni. Zdaniem wielu osób ze względu na żeliwny wymiennik ciepła są one o wiele bardziej trwalsze od wersji wiszących. Nie da się jednak ukryć, iż podwieszane kotły zajmują znacznie mniej miejsca, przez co można je stosować również wewnątrz łazienek.
Z pewnością niezwykle istotne będzie poznanie różnicy między kotłami jedno- i dwufuncyjnymi. Pierwsze z nich ogrzewają wyłącznie wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Możemy jednak dokupić do nich zasobnik do podgrzewania wody użytkowej. Bardzo istotne jest to, aby moc takiego kotła dostosowywać do liczby osób korzystających z wody. Moc dobiera się do zapotrzebowania na ciepło do c.o.
Kocioł dwufunkcyjny zaopatrzony jest z kolei w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. W związku z tym może być wykorzystywany zarówno do podgrzewania wody, jak i ogrzewania domu, mieszkania. Jego zaletą jest niższa cena niż jednofunkcyjnego, jednakże nie zagwarantuje tak dobrej jakości pracy. Dobrze jest także pamiętać, iż taki kocioł przełączy się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu. W taki oto sposób z początku zdani będziemy na chłodną wodę. Eksperci często przestrzegają przed kupnem tego kotła do miejsc, gdzie wykorzystywana jest woda z dużym kamieniem. W takim miejscu jest on bowiem narażony na zarastanie kamieniem kotłowym, co zmniejsza jego efektywność, zwiększa koszty spalania gazu.
Pod względem komory spalania istotne będzie miejsce, w którym chcemy zainstalować kocioł, jak i sam system wentylacyjny. Kotły z otwartą komorą spalania podczas pracy pobierają świeże powietrze bogate w tlen. W takim oto wypadku konieczne jest zapewnienie wentylacji grawitacyjnej z dużym otworem. Przyjmuje się, że minimalna wielkość pomieszczenia z takim kotłem to 8 m³. Kotły z zamkniętą komorą spalania podczas pracy czerpią powietrze z zewnątrz. Mogą być umieszczone w dowolnym pomieszczeniu o powierzchni nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną. Najczęściej komora spalania zostaje połączona z atmosferą przewodami powietrzno-spalinowymi, a ruch powietrza zapewnia wentylator.
Jaka moc?
Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, jaką moc powinien posiadać kocioł gazowy. Jest to przede wszystkim uzależnione od naszego zapotrzebowania na wodę czy też ogrzewanie. Kocioł gazowy powinien dostarczać nam dokładnie tyle ciepła, ile potrzebuje dom do jego ogrzania. W małych domach i mieszkania dobrze jest zainstalować taki kocioł, który posiada dobry zakres modulacji mocy grzewczej. Dzięki temu nasz kocioł będzie się w jak najlepszym stopniu dopasowywał do zapotrzebowania na ciepło, a co za tym idzie, możemy liczyć na większe oszczędności na spalanym gazie.
Jakie są zatem polecane modele na rynku? Istnieje wiele egzemplarzy, które cieszą się sporym powodzeniem. Zaliczyć do nich możemy kocioł kondensacyjny Beretta dwufunkcyjny, Kocioł dwufunkcyjny z serii Cerapur Compact marki Junkers, kondensacyjny kocioł gazowy Buderus Logamax plus GB012KV2, kondensacyjny CERAPUR MIDI JUNKERS, dwufunkcyjny CLAS EVO 24 CF EU ARISTON czy też Vitodens 100-W 6,5 - 26,0kW GZ-50. Oczywiście wybór konkretnego modelu warto omówić z ekspertem.