Szklarnia ogrodowa to znakomity sposób na zwiększenie wydajności ogródka. Daje też możliwość uprawiania roślin, które nie są w stanie rosnąć w warunkach atmosferycznych naszego kraju. Jednak aby szklarnia dobrze funkcjonowała i spełniała swoje zadania, musi być zbudowana z rozmysłem.
Podstawy – fundamenty szklarni
Wiadomo, fundamenty to podstawa: mają dźwignąć całą konstrukcję i sprawić, aby była stabilna przez długi czas. Tradycyjnie do budowy fundamentów szklarni wykorzystuje się beton lub cegłę: może być to betonowa wylewka lub ceglany murek wbudowany w ziemię. Fundament szklarni powinien mieć maksymalnie 20cm szerokości i być umocowany w podłożu na około 50 cm głębokości (wymiary te odpowiadają standardowej szklarni i zależą od jej wielkości).
Materiały najlepsze na konstrukcję szklarni
Najbardziej trwałe i wydajne są szklarnie zbudowane ze szkła. Jednak jest to konstrukcja dość ciężka i niełatwa do montażu. Szkielet szklarni powinien być wobec tego zbudowany ze stali, która jest najtrwalsza, łatwa do skręcania i stosunkowo niedroga. Wykorzystuje się stan cynkowaną, aby nie rdzewiała. Równie dobrze konstrukcja szklarni może być wykonana z aluminium, które nie ulega korozji, jest łatwo dostępne oraz dość tanie. Wadą szklarni z aluminium jest ich mniejsza trwałość.
Czasem do budowy szklarni, szczególnie tych lżejszych – z folii, wykorzystuje się drewno i plastikowe profile. To pierwsze ładnie się prezentuje, ale jest mało trwałe i dość kosztowne. Wymaga również okresowej impregnacji. Podobnie z plastikiem – jest trwalszy od drewna, ale mniej wytrzymały niż stal czy metal, a za największą jego wadę trzeba uznać cenę.
Z czego zbudować pokrycie szklarni?
Szklarnie z tradycyjnego szkła są najpopularniejsze i najtrwalsze. Jednak myli się ten, który sądzi, że szkło to po prostu szkło. Budujący szklarnie mają kilka rodzajów szkła do wyboru: szkło polistyrenowe (bardzo trwałe, nie tłucze się tak szybko, jak tradycyjne szkło, można w nim wiercić, a wyglądem przypomina zwykłe szkło), szkło mineralne (tradycyjne, łatwo się tłucze i jest bardzo ciężkie), pleksiglas (szkło akrylowe, które jest dość lekkie, nietłukące, ale bardzo drogie).
Szkło, niezależnie od wybranego gatunku, to dość kosztowna inwestycja. Jeśli nie zależy wam aż tak bardzo na trwałości, możemy pokrycie szklarni zbudować z folii. Folia przepuszcza mniej światła niż szkło, jest mniej stabilna, ale jest znacznie lżejsza (również dla portfela!).
Natomiast nowoczesne szklarnie, szczególnie te o ogromnych powierzchniach, wykonane są z płyt poliwęglanowych. Co prawda nie są tak przezroczyste jak szkło, ale są bardzo wytrzymałe i lekkie zarazem.
To, z jakiego materiału zbudujecie swoją szklarnię, zależy nie tylko od zasobności portfela. Na decyzję powinny mieć wpływ warunki w ogrodzie, planowany czas eksploatacji oraz to, jakie rośliny chcecie uprawiać.