Wybór materaca jest bardzo ważny. Odpowiednio dobrany pozwoli nam w komfortowych warunkach wypoczywać po całym dniu. Nieodpowiednio – sprawi, że rano będziemy się czuli jeszcze bardziej zmęczeni niż w momencie, w którym kładliśmy się spać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając materac do swojego łóżka.
Twardość materaca
Materace dostępne na rynku występują w czterech kategoriach twardości, które producenci oznaczają specjalnymi symbolami. I tak:
- symbol H1 oznacza materac miękki, dedykowany osobom, które ważą do 60 kg;
- symbol H2 oznacza materac średni, dedykowany osobom, które ważą do 80 kg;
- symbol H3 oznacza materac twardy, dedykowany osobom, które ważą od 80 kg do 100 kg;
- symbol H4 oznacza materac bardzo twardy, dedykowany osobom, które ważą powyżej 100 kg.
Podczas zakupu materaca, warto zwrócić uwagę również na liczbę stref twardości, czyli punktów podparcia. W sprzedaży dostępne są materace trzy-, pięcio- i siedmiostrefowe. Jak nietrudno się domyślić, im więc stref, tym lepiej, ponieważ wówczas materac w jeszcze odpowiedniejszy sposób dostosuje się do naturalnych krzywizn, wynikających z anatomii naszego ciała, podpierając w przypadku maksymalnej ich liczby: głowę, ramiona, kręgosłup, miednicę, uda, łydki oraz stopy.
Długość materaca
Wspomniana waga ciała przyszłego użytkownika materaca ma niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie, dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na symbol twardości i porównać go ze swoją masą. To naprawdę istotne, ponieważ w idealny materac nasze ciało powinno lekko się zanurzać, a nie zapadać.
Jednak równie ważnym aspektem przy wyborze, co waga, jest nasz wzrost – zwłaszcza, gdy należymy do osób wysokich. Idealny materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od naszego ciała. Dzięki temu będziemy w stanie komfortowo się zregenerować podczas snu na nim. To istotne zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Wypełnienie materaca
W ofercie wielu sklepów stacjonarnych, jak i internetowych, takich, jak np. https://allegro.pl/kategoria/sypialnia-materace-20292, znajdują się materace z różnym wypełnieniem. Najczęściej do wyboru mamy modele sprężynowe, piankowe i lateksowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy zorientować się w różnicach, jakimi się charakteryzują.
Materace wypełnione sprężynami występują zwykle w wersji bonellowej, w której sprężyny kształtem przypominają klepsydry i połączone są drutem oraz w wersji kieszonkowej, w której sprężyny mają kształt cylindryczny i znajdują się w cienkich woreczkach z tkaniny. Te pierwsze to materace starego typu, dużo tańsze, ale bardzo często niewygodne. Drugie, produkowane są w o wiele nowocześniejszej technologii, która sprawia, że przystosowują się do budowy ciała użytkownika i pozwalają komfortowo wypocząć.
Materace wypełnione pianką termoelastyczną dopasowują się do naturalnych krzywizn pod wpływem temperatury ciała użytkownika, a gdy wstajemy, wracają do swojego pierwotnego kształtu. Zapewniają sporą wygodę, dzięki niwelowaniu punktów nacisku, zwłaszcza jeśli chodzi o mięśnie i kręgosłup. W sprzedaży dostępne są też materace z pianki poliuretanowej, która nie jest aż tak elastyczna, przez co daje mniejszy komfort.
Materace lateksowe – podobnie, jak poprzednie – wykonane są z pianki, z tym, że produkuje się ją, łącząc lateks syntetyczny z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Mają podobne właściwości do tych wypełnionych pianką termoelastyczną, a w dodatku świetnie nadają się dla alergików.
Jak przetestować materac?
Chcąc przetestować, czy materac jest dla nas odpowiedni, najlepiej jest zrobić to w praktyce, kładąc się na nim i sprawdzając, jaki poziom komfortu zapewnia nam w różnych pozycjach leżenia.
Poza tym, warto przeprowadzić tzw. test płaskiej ręki. Jest on bardzo prosty. Wystarczy położyć się wygodnie na plecach i wsunąć swoją dłoń pomiędzy materac a plecy.
Jeżeli podczas tej próby zauważymy, że jest dużo wolnej przestrzeni między naszymi plecami a materacem, ponieważ ręka zbyt łatwo się pod niego wsuwa, materac jest najpewniej dla nas zbyt twardy. Jeśli z kolei nie będziemy w stanie wsadzić dłoni, materac najprawdopodobniej jest za miękki.
Kompromisem powinna być sytuacja, w której dłoń wsuwamy między plecy a materac bez większego problemu, ale jednocześnie nie zauważamy pomiędzy nimi zbyt dużej przerwy.