Kuchnia to często serce całego domu – musi być więc i funkcjonalna, i ładna zarazem. Uzyskanie takiego efektu nie jest wcale aż tak trudne, jakby mogło się to wydawać. Ważne jest przede wszystkim przemyślenie układu mebli i sprzętu AGD, a następnie dopasowanie odpowiedniego stylu i aranżacji. Z nami urządzicie swoją kuchnię na medal!
Najważniejszy jest plan
Kuchnia to jedno z miejsc w mieszkaniu, które bezwzględnie musi być praktyczne i funkcjonalne. By tak się stało, trzeba dokładnie przemyśleć jej plan. Najczęściej polecanym sposobem na urządzenie kuchni jest wybranie tak zwanego trójkąta roboczego – to najbardziej praktyczny i wygodny układ. Na czym polega? Trzeba wziąć po uwagę zasady ergonomii, które mówią w tym przypadku, że najważniejsze sprzęty kuchenne powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta równoramiennego, przy czym łączna długość tych ramion nie powinna być większa niż 7m. Do najważniejszych sprzętów kuchennych należy lodówka, kuchenka z piekarnikiem oraz zlew.
Ten układ odzwierciedla bowiem naszą codzienną pracę w kuchni: przynosimy zakupy, chowamy je do lodówki lub wstawiamy do zlewu, a gdy przygotowujemy posiłki wyjmujemy artykuły spożywcze, myjemy je w zlewie, a następnie podgrzewamy na kuchence. Wszystko, co robimy w kuchni, kręci się wokół tych trzech sprzętów, a ich sąsiedztwo pozwala nam zaoszczędzić czas i energię potrzebną do przygotowania posiłków. Taki układ kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę niezależnie od tego, jakim metrażem oraz charakterem pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię dysponujemy – czy jest to układ w klasyczną L, U czy kuchnia otwarta, zlokalizowana na jednej ścianie.
Przy planowaniu kuchni warto wziąć pod uwagę także proponowane przez specjalistów odległości opisanych wyżej sprzętów:
- od lodówki do zlewozmywaka powinno być 120-200cm;
- od zlewozmywaka do kuchenki powinniśmy zachować 120-200cm;
- od lodówki do kuchenki zarezerwujmy 120-270cm miejsca.
Koniecznie zwróćcie uwagę na szerokość blatu roboczego. Jeśli ma być wygodny, a Wy lubicie gotować, zapewnijcie sobie wyżej wymienione proporcje. A w sytuacji, gdy nie macie takiej możliwości, zarezerwujcie przynajmniej 80cm blatu między kolejnymi sprzętami. Zachowanie tych odległości pozwoli nam wygodnie gotować i sprzątać w kuchni.
Poza odpowiednim ustawieniem sprzętów kuchennych, na wygodę pracy ogromny wpływ ma także odpowiednia wysokość blatów. Osobom do 160cm wzrostu polecamy blaty nieprzekraczające wysokości 90cm, z kolei osoby wyższe mogą decydować się na nieco inne wymiarów blatów kuchennych (między 90 a 110cm).
Podczas planowania wymarzonej kuchni zwróćcie uwagę na zabudowę. W zasadzie najbardziej praktyczna jest zabudowa na wymiar, która będzie sięgać aż do samego sufitu. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nie zmarnuje się żaden cenny centymetr powierzchni, jednak jednocześnie jest dość przytłaczająca, zwłaszcza w małych i ciemnych pomieszczeniach. By zabudowie kuchennej aż po sufit nadać nieco lekkości, warto postawić na jej jasny kolor i błyszczące fronty. Będą odbijały światło i sprawiały, że pomieszczenie wyda się większe. Przyda się też dodatkowe oświetlenie podszafkowe, które nie tylko doda lekkości kuchni, ale także doświetli miejsce robocze, znacząco poprawiając jakość naszej pracy.
Zabudowa kuchenna także musi być wygodna. Zrezygnujcie z otwieranych szafek kuchennych poniżej blatu, których użycie wiąże się z ciągłym schylaniem oraz poszukiwaniem kuchennych akcesoriów głęboko, na samym końcu półki. Znacznie lepszym wyjściem jest montaż w dolnych szafkach wygodnych, szerokich szuflad, w których z pewnością wszystko łatwo odnajdziecie. Szuflady wysuwają się całkowicie, dzięki czemu zawsze widzicie całą jej zawartość. Ponadto takie szuflady bardzo prosto jest funkcjonalnie zagospodarować, stosując różnego rodzaju przegródki, dodatkowe pojemniki czy stojaki na talerze, zapobiegające przesuwaniu się.
Przemyślcie też dobrze przestrzeń nad blatem, która nie powinna się zmarnować, szczególnie w małych kuchniach, w których ilość szafek może okazać się niedostateczna. To idealne miejsce na relingi, dodatkowe półeczki i stojaki na przyprawy. Pięknie prezentują się także zioła podwieszone w efektownych doniczkach – nie tylko zdobią, ale są pod ręką w czasie gotowania.
Jeśli zdecydujecie się na AGD, które nie będzie zabudowane szafkami, a wolnostojące, pamiętajcie o tym, że musi przyciągać wzrok i być stylowe. Wtedy nie warto skupiać go w jednym miejscu, ale rozproszyć w całym pomieszczeniu. Zapobiegnie to także wrażeniu ciężkości. Natomiast jeżeli Wasze AGD jest małe i niezbyt efektowne, lepiej jest zaplanować sprzęty stojace blisko siebie. Nie stworzycie dodatkowego chaosu, a jednocześnie nie będą one grały pierwszych skrzypiec. Sprzęty, które wybieracie do swojej kuchni, nie muszą być w jednym kolorze czy z jednej serii. Ważne jest jedynie to, by coś je w jakiś sposób łączyło – faktura, połysk, drobne elementy (np. relingi).
Kuchnia w stylu prowansalskim
Prowansalska kuchnia jest przytulna i swojska, ale jednocześnie bardzo elegancka. Dominują w niej, w telegraficznym skrócie, jasne meble z drewnianymi elementami i blatem, otwarte półki na naczynia i dekoracje oraz kolorowa zastawa.
Meble w kuchni prowansalskiej są lekkie, wykonane z drewna pomalowanego na biało lub na inne pastelowe kolory. Bardzo dużą uwagę trzeba przyłożyć do detali, które charakteryzują swojskie meble – to przecierania, specjalne zabiegi mające sztucznie postarzać meble, ale także malowane na meblach kwiaty, zioła czy inne rośliny (np. metodą decupage). Prowansalskie meble to też zdobienia i żłobienia w frontach oraz ażury, przeszklone szafki i kredensy. Blat kuchenny powinien być wykonany z ciemnego kamienia, by świetnie wpasował się w styl. Jest to jednak rozwiązanie bardzo drogie, które możemy zastąpić drewnianym blatem (ale zachowując zasadę ciemnego koloru). Do takich mebli pasują sprzęty AGD, które stylizowane są na retro. Z ciekawymi uchwytami, w niespotykanych pastelowych kolorach i rozmiarach.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Na ścianach sprawdzą się ciepłe, pastelowe kolory, które będą dodawać wnętrzu przytulności i łagodności. Nad blatem kuchennym można zdecydować się na kafelki. Niech nawiązują do stylu retro, mają znamiona zużycia (fabrykowanego), są niewielkie (idealny rozmiar to 10cm) oraz wykorzystują powtarzający się na dekorach motyw lawendy lub rumianku. Z kolei podłoga może być wyłożona wytrzymałą terakotą w kolorze palonej cegły. Duże kafle mogą imitować prawdziwe kamienie.
Jakie dodatki pasują do kuchni prowansalskiej? Wszystko, co kojarzy się ze wsią oraz naturą jednocześnie. W oknach pięknie wyglądają rolety rzymskie z lnu w naturalnym kolorze, a na stole klasyczny, haftowany obrus. Sprawdzą się też stylizowane świeczniki, pudełeczka zdobione metodą decupage, ramki na zdjęcia, bawełniane pokrowce na krzesła. Postawmy na kolorową zastawę, która nieco ożywi te beżowe i ciepłe wnętrze.
Skandynawska kuchnia
Biała kuchnia to najczęściej spotykany widok w mieszkaniach osób młodych, którzy starają się, z lepszym lub gorszym skutkiem, nawiązać do niewymuszonego stylu skandynawskiego w swoich wnętrzach. Urządzenie kuchni w stylu skandynawskim nie jest trudne, a wręcz dziecinnie proste. Poznaj zasady skandynawskiego urządzania wnętrz.
Ponura na co dzień Skandynawia, wybiera jasne i dobrze oświetlone wnętrza. To dlatego ich kuchnie są białe, z błyszczącymi frontami, które doskonale odbijają światło i jeszcze lepiej doświetlają wnętrza. Meble kuchenne są maksymalnie proste, bez dodatkowych zdobień czy żłobień. Jedynym odstępstwem może być postawienie na przeszklone górne szafki. To dodaje lekkości zabudowanie i nieco ją urozmaica, jednak musicie wtedy zadbać o porządek w tych szafkach – w końcu będą wystawione na widok publiczny!
W oknach nie wieszajmy firan czy zasłonek, które mogą zabierać naturalne światło. Nawet więcej! By rozjaśnić wnętrze konieczna jest duża ilość dodatkowego światła. Na suficie nie wystarczy jedna lampa – lepszym rozwiązaniem jest podwieszany sufit z kilkoma punktami świetlnymi. Zamontujcie też oświetlenie podszafkowe, ustawcie proste lampki na parapecie kuchennym oraz na stole.
Biała kuchnia jest bardzo uniwersalna i może być idealnym tłem dla wszelkich dodatków, ale jeżeli zależy nam na tym, by zachować zasady skandynawskiego stylu, polecamy przede wszystkim drewniane i szklane dekoracje. Mogą być to drewniane stojaki na noże, ładne słoiki do przechowywania sypkich produktów, które są nie tylko praktyczne, ale też pełnią funkcję ozdobną. Na blacie kuchennym świetnie wyglądać będzie skrzynka na zioła z naturalnego drewna lub cynkowanego metalu – nieco surowa, ale dobrze wpisująca się w otaczającą biel.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Jeśli biel jest dla Was zbyt nudna, możecie zamienić ją na szarość lub inne, pastelowe barwy – ważne, by były to kolory zimne. Łączcie je z naturalnym drewnem, które poza dodatkami, warto wykorzystać przy aranżacji podłogi. Kuchnia jest miejscem, gdzie podłoga bardzo często będzie narażona na wilgoć, dlatego polecamy gatunki drewna odporne na jej działanie. To w szczególności drewno egzotyczne lub bardzo dobrej jakości, zabezpieczone drewno dębowe.
Co na ściany w skandynawskiej kuchni? Skandynawowie wykorzystują odporne na wilgoć farby, nadające się do stosowania w kuchni czy łazience. Oczywiście, najbardziej pożądanym kolorem jest biały, ale sprawdzą się też pastele i szarości. Część ścian kuchni, szczególnie te nad blatem, możecie wyłożyć prostymi kafelkami. Niech będą nieduże, przypominające trochę klasyczną, białą cegłę i błyszczące.
Przytulności tej kuchni dodadzą świeże zioła na blacie kuchennym lub kwiaty w wazonie. Bardzo designersko wygląda też książka kucharska postawiona na specjalnym stojaku. Może macie u siebie jakąś sprawdzoną lekturę o specjałach skandynawskiej kuchni?
Pomysł na industrialną kuchnię
Industrialny trend zawitał także do kuchni. Takie wnętrze charakteryzuje się ogromnym minimalizmem, ale i bardzo eleganckimi ekskluzywnymi sprzętami. Pasuje wyłącznie do dużych przestrzeni, najlepiej otwartych na salon.
Kuchnia w lofcie wykorzystuje piękno betonu, drewna i metalu – nic nie ulepszając, a pozostawiając je takimi, jakie są. Beton bardzo dobrze wygląda na ścianach, jednak trzeba go specjalnie impregnować, by nie brudził się nadto i nie zostawały na nim plamy. Część ściany możemy też wykafelkować dla bezpieczeństwa (np. tę nad blatem kuchennym), ale zachowując zasadę maksymalnej prostoty – polecamy zwykłe białe kafelki bądź specjalnie zaimpregnowaną czerwoną cegłę.
Na tle betonowej ściany świetnie wyglądają meble łączące surowy metal i ciepłe drewno. Idealnym rozwiązaniem jest pozostawienie otwartych półek bez frontów, ale możemy sobie na nie pozwolić tylko wtedy, gdy mamy pewność, że utrzymamy na nich odpowiedni porządek. Na takich półkach dobrze prezentują się designerskie słoiki, pudełka oraz wysokiej jakości naczynia i akcesoria kuchenne.
Jaka powinna być podłoga? By nieco ocieplić klimat industrialnej kuchni, podłogę dobrze jest wykonać z drewna. Dobrze wygląda zwłaszcza naturalne drewno dębowe, ale łatwo się wypacza od zbyt dużej ilości wilgoci. Dlatego możemy też wybrać duże kafle, koniecznie o błyszczącej powierzchni, ładnie odbijające światło. A propos światła – w industrialnej kuchni doskonale będą wyglądać lampy, które stylizowane są na lampy kojarzone z fabryk i dużych zakładów. Koniecznie w metalowych oprawach, na długich, grubych kablach, które mogą być zamotane pod sufitem niczym kłębek wełny.
Mimo minimalistycznych rozwiązań i w takiej kuchni nie obędzie się bez garści dodatków. Mogą być to świeże zioła i kwiaty w wazonie, które przełamią surowy charakter wnętrza. Kolor do kuchni można przemycić też na sprzęcie AGD. Czerwona lodówka z niecodziennymi uchwytami, zielona kuchenka gazowa czy turkusowy ekspres do kawy to jest to!