Chęć zamiany na większe lub mniejsze, kupno czy budowa nowego domu, rozwód lub zmiana miejsca pracy wiążąca się ze zmianą miejsca zamieszkania. Powodów, dla których decydujemy się sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, jest naprawdę wiele. A sama procedura nie jest aż tak straszna, jaką może wydawać się na początku.
Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania z hipoteką?
Niezależnie od tego, jaką opcję sprzedaży wybieramy, pierwsze, co powinniśmy zrobić, to ustalić, jaka kwota została nam do spłacenia. A taką informację możemy uzyskać tylko w banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Kwotę pozostałą do spłaty powinniśmy otrzymać od banku na piśmie.
Ponadto należy ustalić procedury wcześniejszej spłaty kredytu. Najważniejsza informacja to ta o wysokości prowizji od wcześniejszej spłaty, którą wymaga od nas nasz bank. Czasem warto chwilę poczekać (2-3 lata), żeby prowizja ta była mniejsza lub całkiem nie obowiązywała. Wszystko to zależy od warunków, jakie stawia bank. Przed sprzedażą nieruchomości należy koniecznie to ustalić, by na tej transakcji nie stracić czy nawet nie dopłacać.
Bank powinien nam również wystawić bardzo ważny dokument – tzw. promesę. W promesie powinno być zapisane oświadczenie, że po sprzedaży bank wyrazi zgodę na wykreślenie go z księgi wieczystej.
Sprzedaż mieszkania bez zysku
Niestety najczęstszą transakcją na rynku jest sprzedaż zadłużonego mieszkania bez zysku, a nawet za dopłatą (oczywiście dla banku). Bank wyrażą zgodę na sprzedaż, ale całość uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy oddajemy bankowi. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku osób, które na zakup mieszkania zaciągnęły 100% wartości, a okres kredytowania jest bardzo długi (30 lat).
Przeniesienie hipoteki
Rozwiązaniem w takiej trudnej sytuacji może być spłacenie bankowi części długu za środki uzyskane ze sprzedaży i przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Nieruchomość, na którą chcemy przenieść część zobowiązania, nie powinna być obciążona innymi zadłużeniami czy kredytem hipotecznym, więc nie wchodzi w grę obciążanie kolejnej nieruchomości, którą chcemy kupić na kredyt. W tej sytuacji najczęściej pomocni okazują się rodzice czy najbliższa rodzina, którzy wyrażają zgodę na obciążenie swojego domu.
Przejęcie kredytu przez kupującego
To chyba najlepsze rozwiązanie, jednak nie tak łatwe w realizacji. Polega na tym, że osoba kupująca od nas mieszkanie, wyraża zgodę na przepisanie kredytu hipotecznego na nią. Niestety, nie wszystkie banki dają taką możliwość. W większości wypadków wymagają spłaty istniejącego zobowiązania i zaciągnięcia przez nowego właściciela kolejnego na tę samą nieruchomość, na znacznie gorszych warunkach.
Najtrudniejszą sytuację mają osoby, które kredyty hipoteczne zaciągnęły we frankach lub mieszkanie na kredyt kupiły w latach 2005-2009. W tym czasie ceny nieruchomości były niezwykle wysokie, a frank bardzo tani. W tej chwili realna wartość ich mieszkania jest dużo niższa i ciężko będzie sprzedać mieszkanie za taką cenę, aby nie stracić.