Jadalnia zaaranżowana między salonem a kuchnią ma wiele zalet. Jest przede wszystkim centrum życia rodzinnego, zgrabnie oddziela dwie strefy aktywności, a także powoduje, że droga potraw z kuchni na stół jest wyjątkowo krótka. Możemy też w bardzo krótkim czasie posprzątać po posiłku czy rodzinnym obiedzie. Sprawdźcie, jak urządzić funkcjonalną i zarazem elegancką jadalnię miedzy salonem a kuchnią.
Stół do jadalni
Wybór stołu do jadalni należy uzależnić od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. Przyjmuje się, że na stół dla 10 osób potrzeba 12m2 powierzchni… stół prostokątny, ponieważ te okrągłe zajmują mniej miejsca. Dobrze ustawiony stół powinien być ustawiony tak, aby między nim a innymi meblami było minimum 60cm przerwy, która pozwala na w miarę swobodne przejście.
Stół okrągły czy prostokątny? Ten pierwszy wygląda dobrze, jeśli jest ustawiony na środku pomieszczenia, natomiast prostokątny jest bardziej uniwersalny – można postawić go pod ścianą lub na środku. Stoły prostokątne są zazwyczaj tańsze niż te okrągłe oraz łatwiej wśród nich znaleźć rozkładany model.
Krzesła do jadalni
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno stołu i krzeseł w zestawie, dzięki czemu mamy pewność, że do siebie pasują – zarówno wymiarami, jak i stylem. Jeśli jednak wybieramy wariant oddzielny tych zakupów musimy pamiętać, że krzesła zajmują dużo miejsca, a na każde z nich należy przeznaczyć przy stole 60cm. Natomiast najwygodniejsza wysokość siedziska wynosi pomiędzy 45 a 49cm.
Wygodne krzesła to te, które mają miękkie siedziska. Tapicerowane krzesła są znacznie droższe, ale sprytnym rozwiązaniem są eleganckie drewniane krzesła, na które położycie poduszki nawiązujące do wystroju salonu. Modne i wygodne zarazem!
Designerzy polecają również misz-masz w doborze krzeseł i często możemy podziwiać jadalnie z różnymi krzesłami. To świetny pomysł, o ile dysponujcie dużym pomieszczeniem. Pamiętajcie też, aby takie krzesła dobierać parami.
Zalety i wady jadalni w otwartej przestrzeni
Otwarta na pokój i kuchnię jadalnia to naturalne centrum domu, w którym skupia się życie rodzinne. Osoba, która w kuchni przygotowuje posiłki, może jednocześnie uczestniczyć w wydarzeniach, a także mieć oko na gości lub jedzące przy stole dzieci. Bliskość kuchni pozwala też na szybkie sprzątnięcie po posiłku… ale też ma pewnie wady.
Przede wszystkim jak na dłoni widać kuchenny rozgardiasz oraz bałagan, więc trzeba pilnować porządku, gdy przyjmuje się w domu gości. Do jadalni dochodzą także kuchenne zapachy, co nie zawsze jest przyjemne (np. podczas smażenia ryb).
W jadalniach zazwyczaj stoi kredens lub komoda, w których przechowuje się zastawę oraz obrusy i inne tekstylia potrzebne do posiłków. W jadalni przejściowej nie ma miejsca na takie meble, ale w ich roli świetnie sprawdzą się szafki kuchenne lub te dostępne w salonie.