Designerskie lampy industrialne sprawdzą się w każdym mieszkaniu. Trzeba tylko wiedzieć jak właściwie dobrać je do wnętrza, żeby stanowiły idealną ozdobę, ale nie zdominowały pomieszczenia. Na ten temat rozmawiamy ze specjalistami e-sklepu oświetleniowego MLAMP.pl
Po latach dominacji elegancji i klasyki we wnętrzach Polacy dojrzeli do minimalizmu w stylu industrialnym. Ta moda nie ominęła również lamp – jakie modele najlepiej wpisują się w industrialną estetykę?
W naszych domach lampy spełniają dwie główne role - oświetlenia przestrzeni oraz rolę dekoracyjną podkreślającą kształtem, wykończeniem i kolorystyką indywidualny charakter pomieszczeń. Od końca lat 90-tych obserwujemy zmieniające się gusta w wyposażeniu wnętrz domów Polaków. Pokochaliśmy proste formy z Zachodu skąd przyjęliśmy trend aranżacji pomieszczeń z dominantą klasycznych kolorów - bieli, czerni i różnych odcieni szarości. W pierwszej kolejności nurt industrialny znalazł swoich zwolenników wśród osób zawodowo związanych z architekturą wnętrz albo wśród szeroko pojmowanej grupy artystów, ludzi o indywidualnym wyczuciu estetyki i odwadze wprowadzenia jej w swoje rzeczywiste otoczenie.
Styl industrialny to nowoczesna użyteczność, maksymalne wykorzystanie przestrzeni w środku miejskiego świata z podkreśleniem jego technicznego szkieletu. Oświetlenie w tym stylu to lampy techniczne, metalowe, nieukrywające okablowania ani mechanizmów. Ich główne funkcje to wspomniana maksymalna użyteczność i integralność z innymi elementami wystroju wnętrza.
W lampach industrialnych abażur często pełni funkcję wyłącznie dekoracyjną – za oświetlenie odpowiada sama żarówka. Jak taki sposób oświetlenia wpływa na wnętrze?
Wyjątkową cechą oświetlenia loftowego i industrialnego jest możliwość całkowitego pozbawienia ich klosza lub abażuru, pozostawiając odsłonięte źródło światła. Takie działanie nadaje lampom dodatkowych walorów wizualnych, podkreślając ich unikatowy i wyjątkowy design. Pomysł ten został zaczerpnięty z dawnego oświetlenia przemysłowego.
Pozbawiona abażuru lampa z odsłoniętą żarówką efektownie rozświetli przestrzeń. Do tego typu lamp loftowych polecamy zastosowanie ozdobnych żarówek Edison w stylu retro. Żarówki Edison wyróżniają się plecionym żarnikiem oraz różnego kształtu bańkami. Tego typu ‘surowe’ lampy jak najbardziej spełniają rolę dekoracyjną, jednak żeby spełniały także rolę głównego oświetlenia pamiętajmy że powinny wisieć obok siebie w większych ilościach, ponieważ pojedynczo tworzą jedynie klimatyczną atmosferę.
Lampy industrialne mają loftowe korzenie, ale w loftach lub pomieszczeniach je przypominających mieszka niewielu z nas. Jak dobrać loftową lampę do niepozornego wnętrza domu czy mieszkania w bloku, żeby zachowała charakter i pozostała spójna z otoczeniem?
Ponieważ mieszkania nie mają z reguły tak dużych powierzchni jak lofty, wybór oświetlenia w stylu industrialnym należy przemyśleć. Pomimo swojego wyraźnego charakteru nie powinny one stłumić ani zdominować naszej przestrzeni. Im mniejsze mieszkanie, tym mniej okazałe powinny być wybierane przez nas lampy. W prawdziwych loftach oświetlenie może mieć duże gabaryty. Mogą to być wielkie wiszące lampy z metalu lub nawet betonu, albo wysokie reflektory na trójnogu z dużymi półokrągłymi kloszami. Z kolei do mieszkań wybierzmy po prostu ich mniejsze wersje.
Jeśli nie mamy miejsca na dużą oprawę podłogową, wybierzmy mniejszą stojącą lub biurkową. Idealnym wyborem będzie klasyczna lampa kreślarska z regulowaną łamaną nogą w kolorystyce zbliżonej do naszej aranżacji. Jest ona jedną z najbardziej charakterystycznych form oświetlenia w tym stylu, nawiązuje do jego artystycznych korzeni i doskonale spisze się w codziennym użytku.
Zamiast inwestować w wyszukane lampy z ciężkich materiałów, wykorzystajmy stojące lampy sztalugowe na drewnianych lub metalowych trójnogach, które wzbogacone o widoczne śrubki i kabel nabiorą industrialnego charakteru, ale nie zdominują niewielkiej przestrzeni swym ciężkim wizerunkiem.
Do kuchni poszukajmy metalowego zwisu z półokrągłym kloszem o wymiarach pasujących do aneksu i znajdujących się w nim sprzętów.
Lampy w stylu industrialnym są w swej formie na tyle ciekawe i wyjątkowe, że zawsze przykują uwagę, wprowadzą nutę ekstrawagancji oraz sprawią, że wystrój naszego mieszkania stanie się ciekawy i oryginalny.
W jakich pomieszczeniach loftowe lampy sprawdzają się najlepiej?
Oprawy industrialne znakomicie sprawdzą się we wnętrzach w minimalistycznym stylu skandynawskim, w nowoczesnych przestrzeniach, wyróżniających się białą i szarą kolorystyką wnętrz z elementami czerni, miedzi i metalu. Nieotynkowane ściany z cegły lub duże powierzchnie w kolorze betonu, czasem z widocznymi belkami stropowymi lub rurami stanowią dla nich idealne warunki. Odpowiednio dobrane oprawy w stylu industrialnym w połączeniu z dobrą aranżacją pozostałych elementów będą równie dobrze sprawdzać się nawet w małym mieszkaniu.
Kluczem jest umiar oraz taka organizacja przestrzeni, by industrialny styl miał „gdzie się podziać”. W tym celu otwórzmy przestrzeń w naszym domu, wprowadźmy do niego jasne barwy, pozbądźmy się niepotrzebnych ścian działowych. Jeśli jednak nie chcemy wprowadzać tak dużych zmian, nie musimy porzucać naszych wyborów w kwestii oświetlenia.
Pomieszczenia, w których chcemy wykorzystać industrialne oprawy nie muszą być w całości urządzone w tym stylu. Oryginalny i różnorodny charakter tych lamp da się pogodzić z wieloma nurtami obecnymi w wystroju naszych domów. Loftowe oświetlenie może idealnie komponować się z aranżacją o innej, spokrewnionej stylistyce. Przykładem może być emaliowany półokrągły wiszący klosz w kuchni w stylu skandynawskim lub vintage, industrialna lampa kreślarska w nowoczesnym biurze lub w pokoju dziecięcym, czy też ruchomy reflektor na listwie w salonie.
Czy efektowne, odsłonięte żarówki na kablach mogą być pomysłem na oświetlenie ogrodu lub tarasu?
Oświetlenie ogrodu i tarasu żarówkami w stylu retro na kablach jest jak najbardziej dobrym pomysłem. W ten sposób możemy stworzyć naprawdę wyjątkową przestrzeń w otoczeniu naszego domu. Są to miejsca, w których wypoczywamy. Przebywanie w nich kojarzy nam się z relaksem i miłym spędzaniem wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Wszyscy staramy się więc by były to miejsca wygodne i atrakcyjne wizualnie. Dobierając ogrodowe meble, roślinność, pamiętajmy że to właśnie oświetlenie i światło pozwolą wydobyć piękno otoczenia po zmroku i komfortowo korzystać z zaaranżowanej przestrzeni.
Do wyboru mamy bardzo dużo opraw, które są odpowiednie do zastosowania na zewnątrz dzięki swojej podwyższonej odporności na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a wśród nich znajdziemy również dekoracyjne żarówki Edison na kablu. Wywodzą się one z industrialnego stylu, jednak w otoczeniu zieleni nabierają zupełnie nowego, unikatowego charakteru. Pozbawione opraw podkreślają w wyjątkowy sposób naturalność otoczenia i idealnie wpasują się do ogrodu urządzonego w każdym stylu.
Do łask wraca również wcześniej niedoceniana estetyka retro – meble i dodatki rodem z lat 50. i 60. znów stają się modne. Jak wpisać lampy z tamtych czasów do współczesnego wnętrza?
Stylistyka retro to kierunek, który jedynie pozornie nie pasuje do współczesnych wnętrz. W rzeczywistości wprowadzenie do nich lamp retro nie jest wcale takie trudne. Wybierajmy w tym celu oprawy o ciekawych wzorach, a także lekkich formach. Decydując się na oświetlenie retro i vintage sugerujmy się barwami przewodnimi - łatwo komponującymi się pastelami, takimi jak przygaszone zielenie, błękity i żółcie, lub przeciwnie – soczyste wersje tych kolorów w przypadku wnętrz, w których znajdziemy ciemniejsze drewno. Dzięki połączeniu organicznych kształtów i prostych linii w stylu retro, lampy stołowe i wiszące nawiążą do minionej stylistyki sprzed dekad i jednocześnie korespondować będą z nowoczesnym wzornictwem.
Jakie rodzaje lamp pomogą wprowadzić klimat industrialny lub retro do naszego domu?
Aby wprowadzić klimat retro do domu poszukajmy lamp charakterystycznych dla tej stylistyki. Spośród szerokiej oferty w kategoriach retro i industrialnych w MLAMP.pl każda osoba aranżująca przestrzeń w swoim domu odnajdzie lampy odpowiednie dla stylu, np. wiszące oświetlenie emaliowane, lampy typu “grzybki”, z tekstylnymi abażurami lub metalowe oprawy na ruchomych ramionach, gabinetowe lampki bankierskie, a także lampy z kloszami z ręcznie dmuchanego szkła lub z luksusowej porcelany.
Z kolei przy wyborze oświetlenia industrialnego powinniśmy zwrócić uwagę na metalowe modele przypominające oprawy przemysłowe i warsztatowe, szklane lampy sufitowe, reflektory lub wiszące oprawy o pokaźnych kloszach, jak również te o otwartych konstrukcjach - zawieszone pojedynczo na sznurze lub kablu. Każde z nich idealnie wpisują się w klimat minimalistyczny kuchni czy jadalni. Z kolei do salonów i pomieszczeń biurowych polecamy stojące lampy kreślarskie na charakterystycznym trójnogu z półkulistym kloszem nawiązującym do charakteru studyjnego. Ponadto jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie doboru oświetlenia właściwego dla danego stylu w jakim będziemy urządzać nasz dom, zespół MLAMP.pl jest gotowy do udzielenia profesjonalnej podpowiedzi i wsparcia.
Zarówno styl loftowy, jak retro to trendy, które tak jak wszystkie, mogą przeminąć – jak dobierać takie lampy, aby ich charakter pozostał ponadczasowy?
Wybierając oświetlenie w każdym konkretnym stylu warto inwestować w modele - klasyki dla danego nurtu. Dzięki temu nasze lampy będą ponadczasowym wyposażeniem, które zostanie z nami na wiele lat i niezależnie od zmieniających się trendów będzie dodawać oryginalnego stylu i klasy naszym wnętrzom. W nurcie industrialnym takimi klasykami są lampy kreślarskie, np. typu Anglepoise lub sceniczne reflektory na trójnogu. Wśród opraw retro niekwestionowaną klasyką są stojące lampki ‘bankierki’.
Świetnym wyborem będą również proste stołowe lampy z abażurem, ponieważ chcąc zmienić ich retro charakter na bardziej nowoczesny, wystarczy, że zastąpimy tekstylny abażur metalowym.
Rozmawialiśmy z Panem Kamilem Janiszewskim z zespołu sklepu oświetleniowego MLAMP.pl - rozświetlamy wnętrza.