Coraz cieplejsza i bardziej wiosenna pogoda zachęcają do spędzania czasu na wolnym powietrzu. A nie od dziś wiadomo, że ulubionym sportem Polaków jest grillowanie! Jaki grill kupić, żeby służył długo, był bezawaryjny i łatwy w obsłudze? Poniżej przegląd dostępnych na rynku ofert oraz potrzebnych akcesoriów.
Grill elektryczny
Grill elektryczny to rozwiązanie przyszłości ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Nie wymaga rozpalania węgla drzewnego, co znacznie skraca czas samego pieczenia potraw. Ponadto na grillu elektrycznym łatwiej jest kontrolować opiekanie dań i wysokość temperatury.
Polecamy zwłaszcza grille dwustrefowe, czyli takie, które grillują mięso i warzywa z dwóch stron jednocześnie. Przypominają tostery i mogą być używane nawet w mieszkaniach, na balkonach czy ogródkach przy blokach, ponieważ wytwarzają bardzo małą ilość dymu.
Grill gazowy
Grill gazowy nie jest zbytnio popularny w Polsce, wolą go Amerykanie. Jak sama nazwa mówi, grill ten zasilany jest gazem z instalacji (potrzebne źródło gazu – bliskość tejże instalacji) lub gazem z butli. Najczęściej używany jest na różnych kempingach i wyjazdach ze względu na swoją kompaktowość, łatwość obsługi i oszczędność czasu poświęconego na czyszczenie.
Grill gazowy to także tańsza opcja w porównaniu do grilla opalanego węglem (upieczenie tej samej ilości mięsa jest tańsze, nawet pięciokrotnie).
Grille tradycyjne – opalane węglem i drewnem
Jednak najbardziej popularne na rynku są grille opalane węglem dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Ich zaletą jest niezależność od jakichkolwiek instalacji. Nie warto kupować tanich urządzeń za 20-30 zł, ponieważ po dwóch imprezach będą nadawały się do wyrzucenia. Porządny grill powinien być wykonany z mocnej stali (nie z cienkiego aluminium). Najlepsze w swojej kategorii są grille żeliwne, które posiadają dodatkowo pokrywę skracającą czas pieczenia.
Szczęśliwi posiadacze ogrodów stawiają na swoich działkach duże, murowane grille opalane drewnem, które, w zależności od potrzeb, mogą zamieniać się także w wędzarnie.
Akcesoria do grillowania
Tymczasem nie samym grillem człowiek żyje. W końcu do uprawiania tego wiosenno-letniego sportu potrzebne są akcesoria. Te najpopularniejsze to oczywiście szczypce i wszelkie przybory do pieczenia (uchwyty na ryby, warzywa, sery, dodatkowy rożen, ruszt do pieczenia kukurydzy). Nowością na rynku są patelnie do grillowania i płyty do pieczenia steków w amerykańskim stylu lub specjalne talerze i tacki do pieczenia pizzy oraz chleba na grillu!
Nie damy też rady bez dobrej podpałki – do tradycyjnych grillów z paleniskiem producenci polecają podpałkę stałą, czyli w kawałkach lub tabliczkę parafinową. Jeśli grill ma płytę płaską, możemy używać podpałki do grilla w płynie.
Przy wyborze grilla należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy ma być on mobilny, jak dużo i jak często zamierzamy na nim grillować (trzeba dopasować wielkość rusztu) oraz czy interesują nas dodatkowe opcje (np. wędzenie).