Nie zawsze w mieszkaniu mamy dostęp do ciepłej wody bezpośrednio z instalacji. Dlatego też w zależności od mediów w budynku możemy zdecydować się na gazowe lub elektryczne podgrzewanie wody. Podpowiadamy, co jest potrzebne do montażu gazowego podgrzewacza wody i na jakie urządzenie się zdecydować.
Warunki potrzebne do montażu gazowego podgrzewacza wody
Najważniejszym warunkiem umożliwiającym montaż gazowego podgrzewacza wody jest oczywiście posiadanie instalacji gazowej w mieszkaniu. Ponadto piecyk musi zostać podłączony do oddzielnego przewodu wentylacyjnego, od którego nie może być oddalony więcej niż 1,8m. Zwróćcie również uwagę na wielkość pomieszczenia (a raczej jego kubaturę), w którym będzie działał gazowy podgrzewacz wody – minimum to 6,5m3 (podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania) lub 8m3 (komora otwarta).
Również wysokość ma znaczenie dla prawidłowego działania piecyka i dla Waszego bezpieczeństwa. Powinna wynosić 2,2m. Ponadto w pomieszczeniu, gdzie pracuje gazowy podgrzewacz wody, ludzie nie powinni przebywać dłużej niż 2 godziny.
Rodzaje gazowych piecyków
Dotychczas najpopularniejsze były gazowe podgrzewacze wody z tak zwanym spalaniem otwartym. Pobierają one powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują. Natomiast nowocześniejszym rozwiązaniem jest zamknięta komora spalania. Nie zabiera powietrza z wewnątrz pomieszczenia, ale dzięki specjalnej instalacji zasysa je z zewnątrz budynku, a dodatkowo bezpośrednio wyprowadza na zewnątrz powstałe spaliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu gazowy podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania jest znacznie bezpieczniejszy w eksploatacji.
Wśród gazowych podgrzewaczy wody wyróżnia się także piecyki pojemnościowe oraz przepływowe. Te pierwsze posiadają zbiornik (bojlery) na wodę, która jest podgrzewana do wybranej temperatury, a po jej osiągnięciu, urządzenie przestaje pracować. Wbrew pozorom jest to oszczędniejsze rozwiązanie niż piecyk przepływowy, jednakże czasem trudne do realizacji ze względu na duże gabaryty zbiornika. Piecyki przepływowe są mniejsze, przez to tańsze przy zakupie. Ich wadą jest to, że trzeba chwilę poczekać na ciepłą wodę, a także zamontować taki podgrzewacz przy każdym kranie (w łazience, kuchni, toalecie itp.).
Bezpieczeństwo użytkowania piecyków gazowych
Najważniejsze w eksploatacji gazowych podgrzewaczy wody jest bezpieczeństwo. Niestety nieprzestrzeganie zasad użytkowania, niewykonywanie okresowych przeglądów oraz zaniedbywanie konserwacji może prowadzić do wielkich tragedii (m.in. zatrucia się czadem).
Piecyki gazowe powinny mieć dwa zabezpieczenia. Jedno z nich odcina dopływ gazu, gdy zostanie zdmuchnięty płomień piecyka. Natomiast drugie zabezpieczenie to czujnik monitorujący prawidłowy ciąg komina i poprawne pobieranie spalin do przewodu kominowego. Jeśli czujnik wykryje jakieś nieprawidłowości, powinien samoczynnie wyłączyć urządzenie.
Dodatkowym aparatem zabezpieczającym przed czadem jest czujnik spalin, który kontroluje stężenie tlenku węgla w powietrzu. Jeśli jest ono zbyt wysokie, włącza alarm.
Dobry piecyk posiada także regulację automatyczną temperatury wody. Dzięki temu, gdy strumień wody jest mały, nie poparzymy się zbyt gorącą wodą. Automatyka pozwala na ustawienie jednolitej temperatury wody niezależnie do jej ilości, a także dostosowuje ilość gazu potrzebną do jej podgrzania (ekonomia użytkowania!).