Farby do malowania we wnętrzach różnią się miedzy sobą nie tylko kolorami, ale i trwałością, sposobem malowania, ewentualną dalszą pielęgnacją i składem. Niektóre z nich wykorzystuje się do ozdabiania ścian (farby strukturalne), trudnych pomieszczeń (kuchnie, łazienki), a inne przeznaczone są dla alergików oraz dzieci. Poznajcie farby do zadań specjalnych!
Farby strukturalne
Modne efekty na ścianach w salonie czy sypialni uzyskasz wykorzystując farby strukturalne, w których przypadku znaczenie ma i skład farby, jej gęstość, ale i sposób położenia na ścianie. Dobrze wykorzystana farba strukturalna zastąpi bowiem najładniejszą tapetę czy nawet kamień ozdobny, a jednocześnie jest nieporównywalnie tańsza niż te dwa rozwiązania.
Farby strukturalne pozwolą nam uzyskać na ścianie efekt surowego betonu, metalicznej, nowoczesnej ściany (np. w stylu industrialnym), efekt przetartego tynku, piaskowej ściany czy kamienia naturalnego. Ciekawym efektem jest także możliwość zrobienia marmurowej ściany (bardzo modnej w ostatnim czasie), a nawet dekoracji udającej mięty papier czy oryginalny stiuk. Pamiętaj, że poza zakupem odpowiedniej farby, ogromne znaczenie ma technika malowania – z pewnością przyda się również dobrany pędzel, wałki, pace czy inne akcesoria malarskie. Nowoczesne farby strukturalne nadają się i do ścian z płyt gipsowo-kartonowych, jak i na ściany betonowe, tynkowane, a nawet drewnopodobne.
Farby do kuchni i łazienki
Do niedawna panowało przekonanie, że do wykańczania ścian w wilgotnych pomieszczeniach nadają się wyłącznie ceramiczne kafle. Współczesna technologia pozwala już na znacznie więcej – od stosowania surowego drewna (dzięki odpowiednim preparatom impregnującym) po malowanie ścian dowolnymi kolorami farb. Do zadań specjalnych polecamy farby, które są odporne na wilgoć, szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. Farby te, najczęściej przez producentów nazwane farbami do kuchni i łazienki, poza tym oczywistym zastosowaniem, świetnie sprawdzą się również w pralniach, spiżarniach i przedpokojach. Niektóre z nich wzbogacone są o środki biobójcze, które zapobiegają powstawania pleśni i wilgoci.
Farby do kuchni i łazienki nie wymagają stosowania specjalnych narzędzi do malowania, jednak trzeba wyjątkowo starannie przygotować podłoże. Musi być suche, odtłuszczone, a przed samym malowaniem warto ścianę pokryć odpowiednią farbą gruntową.
Farby dla alergików i dzieci
Liczne środki chemiczne i substancje lotne, niejednokrotnie o działaniu trującym, powodują, że farby są szkodliwe dla dzieci i osób podanych na alergie. Dlatego w domach i pokojach dla tych osób doskonale sprawdzą się farby o znacznie łagodniejszym składzie, które nie powodują uczuleń i nie zagrażają bezpieczeństwu maluchów.
Farby dla alergików powinny posiadać odpowiedni certyfikat hipoalergiczny (np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), a także być wodorozcieńczalne (unik farb rozpuszczalnikowych) i pozbawione składników pochodzenia mineralnego.