Jeśli wśród waszych postanowień noworocznych jest oszczędzanie, chętnie zapoznacie się z informacjami dotyczącymi kolektorów słonecznych. Oszczędzicie nie tylko sobie, ale i naturze, bo pozyskiwanie energii ze słońca jest wybitnie ekologiczne.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne to nic innego, jak urządzenia, których celem jest zbieranie energii słonecznej i przetwarzanie jej na ciepło użytkowe. Działanie kolektora słonecznego polega na absorbowaniu energii słonecznej i przekazywanie jej na określony nośnik – ciecz (woda) lub gaz (powietrze). Energia ta może być użytkowana do wspomagania ogrzewania domu lub podgrzewania wody użytkowej i basenowej.
Nie mylcie jednak kolektorów słonecznych z panelami fotowoltaicznymi, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej bezpośrednio na prąd.
Popularne rodzaje kolektorów słonecznych
Na rynku są dostępne różne rodzaje kolektorów słonecznych, a najbardziej popularne i zarazem podstawowe są kolektory płaskie. Ze względu na swoją budowę przeznaczone są wyłącznie do montowania na dachach, a największą efektywność wykazują wiosną, latem i wczesną jesienią. Są one również stosunkowo tanie w montażu, a cena kolektorów płaskich wraz z potrzebnymi do magazynowania ciepła urządzeniami to około 12-20 tys. zł. Cena kolektorów uzależniona jest od ilości paneli, sposobów na użytkowanie ciepła oraz wielkości gospodarstwa domowego.
Bardziej zaawansowane, ale jednocześnie droższe, są próżniowe kolektory słoneczne. Ich nowoczesna technologia pozwala na wykorzystywanie nie tylko w ciepłych i nasłonecznionych porach roku, ale także zimą. Potrafią świetnie zbierać energię słoneczną, dzięki czemu można je stosować również w większych obiektach – domach wielorodzinnych, pensjonatach, hotelach.
Najrzadziej spotykanymi kolektorami słonecznymi są kolektory skupiające, które działają niczym soczewka i zbierają energię Słońca na bardzo małej powierzchni. Aby działały poprawnie, muszą być ustawione prostopadle do padających promieni słonecznych, a więc niezbędny jest mechanizm, który cały czas kontroluje i odpowiednio ustawia kolektor. Najlepiej sprawdzą się na dużych, płaskich dachach.
Kolektory słoneczne – praktyczne wskazówki
Kolektory słoneczne nie zastąpią całkowicie tradycyjnych sposobów na ogrzewanie i podgrzanie wody, ale dobrze skalibrowane, mogą uzupełniać je nawet w 80% (woda użytkowa) i 30% (ogrzewanie domu).
Z badań wynika, że na jednego mieszkańca potrzeba około 1-1,5m2 kolektora płaskiego, więc przed zakupem warto obliczyć potrzebną dla naszej rodziny powierzchnię paneli. Natomiast w przypadku kolektorów próżniowych (rurowych) wystarczy 0,6-0,8m2 na mieszkańca. Nie warto też kupować na zapas zbyt dużych kolektorów, ponieważ niewykorzystana energia po pewnym czasie zostaje utracona.
Kąt ustawienia kolektorów jest niezwykle ważny dla ich prawidłowego działania. Najbardziej uniwersalny i optymalny jest kąt 45 st., ale jeśli chcemy wykorzystywać ciepło z kolektorów tylko latem wystarczy 30 st.
Nie musimy się też martwić o zniszczenie kolektorów przez złe warunki atmosferyczne (burze, grad), ponieważ dobrej jakości kolektory są wyjątkowo odporne na uderzenia. Nowoczesne panele słoneczne mają również odpowiednie nachylenie szyb, które powoduje, że nie musimy ich czyścić.
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, sprawdźcie państwowy program dopłat do instalacji kolektorów słonecznych Prosument prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu w znacznym stopniu obniżycie finalną cenę zakupu urządzenia.