DIY, czyli ‘do it yourself’ to niesłabnący trend wśród wnętrzarskich designerów. Własnoręcznie wykonane meble i dodatki dla domu ucieszą też amatorów majsterkowania, tworzenia czegoś z niczego oraz ekologicznych maniaków, lubiących przetwarzać śmieci na zupełnie nowe rzeczy. Zebraliśmy garść najciekawszych pomysłów na domowe dekoracje i meble, które zrobisz w domu samodzielnie.
Własnoręcznie wykonywane meble
Absolutnym hitem są meble wykonane z palet. Są niezwykle proste w konstrukcji, nie wymagają wiele pracy, a dzięki temu, że wykonane są z drewna, są wyjątkowo trwałe i solidne. Paletę wystarczy dobrze oszlifować, by wygładzić wszelkie nierówności i zadarcia, a następnie przemalować bądź polakierować. Do bardziej złożonych konstrukcji przyda się też piła, którą można skrócić niepotrzebne elementy. Co zrobić z palety? Najprostszym projektem jest wieszak na ubrania, bo do pomalowanej palety wystarczy dodać ciekawe wieszaki. Jednak z palet można zrobić łóżka, tapicerowane fotele, pufy, stoliki i półki. Świetnie prezentują się w nich także doniczki na kwiaty lub możemy całkowicie zamienić je w dużych rozmiarów skrzynki na kwiaty. Meble z palet pasują do nowoczesnych wnętrz, w stylu skandynawskim bądź nowojorskiego lofta.
Fot. Depositphotos.com
Razem z meblami z palet, hitem stały się szpule na kable. Wystarczy je oszlifować i malować w ciekawym kolorze. Świetnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i jako meble ogrodowe. A z drewnianych skrzynek na owoce wyczarujecie ciekawe regały na książki bądź konfiguracje ozdobnych półek na bibeloty.
Łatwo też można zrobić wieszak z ciekawego kawałka drewna. Rozglądajmy się na letnich spacerach nad morzem – często ono podsyła nam niesamowite kawałki drewna, które są już oszlifowane przez wodę i sól. Drewno należy zabezpieczyć lakierem, wybranym kolorem farby do drewna lub bejcą, a następnie dowiercić do niego wieszaki. I gotowe!
Inny prosty mebel to drabinka, którą robi się z wąskich deseczek. Wystarczy wzorować się na zwykłej drabinie, a na pewno wyjdzie idealnie. Taka drabinka sprawdzi się w łazience do suszenia ręczników, a jeśli wykorzystamy szersze deseczki, może stać się półką na bibeloty i zdjęcia.
Czy wiecie, że stara opona może stać się świetnym pufem? Wystarczy, że jej wewnętrzną, pustą część zakryjecie dopasowanym krążkiem z płyty MDF, a resztę zasłonicie sznurkiem jutowym. Okrążajcie oponę sznurkiem i podklejajcie ją klejem w pistolecie. Dzięki temu utrzyma się na miejscu i nie będzie zrywał się z opony.
Nie trzeba własnych mebli wykonywać całkowicie od zera. Doskonałym pomysłem jest przerabianie starych mebli. Malowanie ich na nowy kolor, wymienianie gałek czy zmiana nóżek. Nieco trudniejszym zadaniem, ale z pewnością do wykonania nawet przez laika, jest wymiana tapicerki w starym fotelu. Warto sięgać po stare meble, zaglądać na targi staroci, a nawet na okoliczne śmietniki, na których ludzie pozbywają się mebli z PRL. Przeżywają one teraz swoją drugą młodość. Meble można ozdobić tapetą. Doskonale wyglądają zdobione szuflady, ale też fronty z nowymi wzorami.
Gotowe meble mogą też zmienić nieco charakter. Niska półka pod telewizor może zamienić się w ławkę, trzeba tylko ją wytapicerować. Pokrywamy ją gąbką tapicerską – o wysokości przynajmniej 15-20 cm – i przyklejamy odpowiednim klejem w spray’u. Obicie wykonujemy z tkaniny bawełnianej lub specjalnej tapicerskiej i przybijamy do ławki za pomocą zszywek. Jeśli marzy się nam obicie z pikowaniem, trzeba jeszcze przed przybiciem gąbki i materiału przyszyć do nich guziki tapicerskie.
Pięknie ozdobione ściany
Dekoracja ścian to podstawa designerskiego wnętrza. To, co znajdzie się na ścianie może zdefiniować pomieszczenie, nadać mu nowy charakter bądź być tylko ciekawym tłem dla pozostałych mebli. Dobrze dobrany kolor czy wzór na ścianie pomoże też optycznie operować wnętrzem – zmniejszyć je, powiększyć, poszerzyć zbyt wąskie ściany czy podnieść sufity.
Zróbcie własną tapetę. Tapety po kilku latach nieobecności, znów zagościły w naszych wnętrzach. W sklepach możemy znaleźć całe zatrzęsienie wzorów, ale jeszcze lepiej wyglądają te tapety, które zrobimy sobie sami. Jednym ze sposobów na indywidualną tapetę jest wykorzystanie ciekawej tkaniny. Może być to wybrany wzór, kolor lub ciekawa faktura, która świetnie ozdobi wnętrze. Dobrze wyglądają też tapety patchwork, łączące wiele tkanin. Pamiętać trzeba tylko o tym, że bogato zdobiona ściana wymaga spokojnego wnętrza, bo to ona ma grać pierwsze skrzypce. Zbyt wiele zdobień, stylów czy barw może wprowadzić wiele chaosu do pokoju, szczególnie w przypadku mało doświadczonych dekoratorów. Tkaninowa tapeta ma też zalety praktyczne – izoluje wnętrze termicznie i akustycznie.
Inny pomysł na tapetę DIY to skorzystanie ze stempli i farby do ścian. Za stemple posłużyć mogą gotowe wzory, ale do tego celu możemy wykonywać na twardych ziemniakach własne pieczątki lub liście i gałęzie, które odbijemy na ścianie. Dobrze wyglądają także kolaże z wycinków z gazet, ale raczej nie tych współczesnych lecz ze starych, nagryzionych zębem czasu magazynów.
Do ozdobienia ścian możemy wykorzystać też pisaki i markery, którymi namalujemy nieszablonowe wzory. Dobrym patentem jest rysowanie na ścianach wirtualnych galerii i ramek na zdjęcia, a następnie wklejanie do nich własnych fotografii czy ciekawych obrazków. W sklepach dekoratorskich dostaniecie też niebanalne naklejki. Mogą być to graficzne wzory lub śmieszne postaci, rośliny czy nawiązujące do stylu retro motywy. Koniecznie trzeba przemyśleć ich układ, gdyż robienie tego naprędce, bez planu, może przerodzić się w komiczne i groteskowe wnętrze.
Ostatnim hitem są fototapety. Jednak nie korzystajmy z gotowych rozwiązań, a sięgajmy po własne zdjęcia i pomysły. Możemy stworzyć z nich niesamowite kolaże, będące jednocześnie pamiątkami z podróży. Ułożone w ciekawych konfiguracjach przenosimy na internetowe plannery i zlecamy do wydrukowania profesjonalnym firmom. Tylko dzięki nim mamy gwarancję, że wydruk będzie dobrej jakości i trwały na lata.
Nowoczesnym pomysłem na ozdabianie ścian jest ich… tapicerowanie. Do tego celu musimy z płyty MDF wykroić jednakowej wielkości kwadraty. Następnie przyklejamy na nie gąbkę tapicerską (przyda się specjalny klej do tapicerki). Kolejny krok to obłożenie ich materiałem, mocowanym przy pomocy takera i zszywek. Tak przygotowane „miękkie płyty” mocujemy do ściany (np. przy pomocy haczyków lub zwykłych wkrętów). Wybór materiałów na obicie jest dowolny, ale nie warto ograniczać się do jednego koloru. Ciekawe zestawienia kolorystyczne oraz układy świetnie ożywią wnętrza. Mogą też być dopasowane do motywów, które już są we wnętrzu: pasków, kraty, pastelowych odcieni.
Możecie też tworzyć własne obrazki na ścianę. Na ładnej, oszlifowanej desce z dębu napiszcie swoje motto lub hasło motywacyjne dla całej rodziny. Z kwadratowych deseczek zróbcie sobie ścienne Scrabble. Wymyślcie słowo, które jest dla Was ważne, i zapiszcie każdą oddzielną literę na kwadraciku. Koniecznie dopiszcie punktację za litery, zgodną z zasadami gry w Scrabble. Na długiej poziomej desce możecie też zrobić odbicia dłoni wszystkich domowników. Doskonale „zaznaczycie” swój teren i jednocześnie ozdobicie wnętrza.
Na ścianach dobrze wyglądają też girlandy. Wykonamy je z chorągiewek z materiału w kształcie trójkątów, obszytych lamówką lub z papieru. By nie były one zbyt nudne, można z papieru lub tektury przygotować trójwymiarowe kształty origami. Niech będą to motyle, ptaki lub kolorowe kwiaty. Taka girlanda dobrze prezentuje się nad łóżkiem dla dziecka lub łóżkiem w sypialni rodziców. Może stać się ozdoba także nad rodzinną galerią zdjęć.
Bibeloty DIY i przydatne gadżety
Pudełka przydadzą się w każdym domu, niemal do wszystkiego. By można było je eksponować i stały się ozdobą wnętrza, oklej je ciekawym wzorem. Wystarczą do tego pudełka po butach oraz ładne kawałki tapet. Na pudełka można też przyklejać sznurek jutowy – niezbędny jest klej na ciepło w pistolecie. Pudełeczka takie, wyłożone gąbką i ozdobnym materiałem, staną się eleganckimi szkatułkami na biżuterię. W roli dekoracyjnego pudła doskonale odnajdzie się skrzynka na owoce. Oszlifowana i pomalowana może stać się dekoracją wnętrza, a w wymiarze praktycznym będzie idealnym pojemnikiem na gazety, drobne tekstylia czy książki.
Fot. Depositphotos.com
Podobne pojemniczki wykonamy ze słoików. Sposobów na ich dekorację jest naprawdę wiele. Może być to tapeta, sznurek lub papier ozdobny. Jeśli kupicie tapetę, będącą jednocześnie tapetą tablicową, słoiki będzie można dowolnie opisywać kredą. Zwykłe kwadratowe kształty są nudne – wycinajcie ją w motywy karciane (serce, kier, krzyż czy pik), motywy marynistyczne, różne kształty liści czy owoców. Sprawdzą się w kuchni lub łazience jako pojemniki na drobne kosmetyki, waciki i patyczki higieniczne. W słoikach możecie też zaaranżować świeczniki, wsypując je kolorowym piaskiem i muszelkami znad morza. Podobnie sprawa ma się z butelkami o ciekawych, niestandardowych kształtach. Ich przemalowanie spowoduje, że przemienią się w ozdobne wazony lub karafki na wino.
Na drewnianym plastrze można wykonać designerski zegar ścienny. Namalujcie na nim odpowiednią tarczę (niech poniesie Was fantazja), a z tyłu przykręćcie mechanizm (kupicie go za kilka złotych). Do tego odpowiedni haczyk i zegar DIY może wędrować na ścianę.
Twoje kwiaty też zasługują na ciekawą oprawę, dlatego też ozdób doniczki, w których stoją. Malowanie doniczek na jednolity kolor to zbyt proste zadanie. Pobaw się fakturami i wzorami, malując różne kształty na doniczkach, pasujące do wnętrza. Hitem są miedziane i złote doniczki. Taki kolor łatwo uzyskać, wykorzystując tanie farby w spary’u. Doniczki na zioła można okleić tapetą tablicową lub pomalować farbą o takich właściwościach. Opisane doniczki z nazwami ziół wyglądają super designersko. Osłonki na doniczki możesz też uszyć sam! Nowoczesnym materiałem, który nie przyjmuje wilgoci, można go prać i wygląda jak gruba tektura jest washable kraft paper. Kwiaty i zioła włożone do doniczek z papieru do szycia będą wyglądały niezwykle zaskakująco.
Również dzieci zasługują na piękne dekoracje do swoich pokojów. Dziecięce naklejki na ścianę są przeżytkiem i chyba każdy już je ma u siebie. Ciekawe wrażanie zrobią pompony tiulowe w pastelowych kolorach, które będą zwisały z sufitu. Potrzeba nam dużo wąskiego tiulu, którym owijamy książkę kilkadziesiąt razy. Książkę wysuwamy, tiul wiążemy tak, by powstała kokarda. Jej brzegi przecinamy i formujemy ozdobną kulę. Trzeba pamiętać, by wstążka była dobrej długości – zależnie od tego, czy pompony będą zwisały z sufitu czy z okna.