Wolny zawód wymaga właściwego przygotowania miejsca pracy. Podpowiadamy, jak urządzić domowe biuro, aby przyjemnie się w nim pracowało, a jednocześnie było profesjonalne (szczególnie, jeśli będziemy przyjmować w nim swoich kontrahentów). Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na ten cel oddzielnego pomieszczenia, ale jeśli nie macie takiej możliwości, zaaranżujcie je w pokoju dziennym. Nigdy nie w sypialni, która ma służyć wyłącznie odpoczywaniu i relaksowi!
Meble do domowego biura
Najważniejszym meblem w domowym gabinecie jest bez najmniejszej wątpliwości biurko. Idealne wymiary biurka do pracy zależą w dużej mierze od tego, co będziemy na nim robić i co przechowywać. Im większy komputer (monitor), więcej papierów, tym większe biurko będzie potrzebne. Standardowe wymiary biurek potrzebnych do pracy to 70-90 cm głębokości, 120-160 szerokości oraz wysokość w graniach 70-80 cm. Wiemy o tym, że białe czy drewniane biurka na kozłach wyglądają ultradesignersko… ale niestety sprawdzają się wyłącznie na okładkach katalogów i w pracy dorywczej. Kiedy musimy przechować sterty dokumentów i narzędzi pracy, nie obędzie się bez biurka z odpowiednią ilością szuflad i półek.
Do idealnego biurka powinniście wybrać pasujący fotel, który musi być wygodny i ergonomiczny po to, aby w czasie pracy nie nabawić się bólu kręgosłupa lub innych groźnych schorzeń. Poza tym przydadzą się dodatkowe regały na dokumenty – otwarte wyglądają nowocześnie, ale kilka zamykanych, aby ukryć mały bałagan, też się przyda.
Oświetlenie w biurze
Oświetlenie, zaraz po dobrze dobranym biurku, to najważniejsza sprawa w domowym biurze. Idealna sytuacja to możliwie długie korzystanie ze światła naturalnego, które nie ma tak zgubnego wpływu na nasze oczy, jak światło sztuczne. Unikajcie jednak miejsca pracy wyeksponowanego na południe – w końcu światło ma pomagać w pracy, a nie razić (najlepszym wyjściem są okna wychodzące na wschód i północ).
Jeśli musicie się posiłkować sztucznym światłem, ponieważ pracujecie głównie wieczorami, zwróćcie uwagę, aby światło nie było zbyt ostre ani jaskrawe. Najlepszym rozwiązaniem jest światło żółte, ciepłe – chłodne odcienie są zbyt męczące dla oczu. Lampka powinna świecić światłem skupionym na potrzebnych elementach – klawiaturze, notesie, kalendarzu. Nie może odbijać światła od monitora.
Sprawę oświetlania może też ułatwić kolorystka wnętrza – warto postawić na jasne ściany i meble, które działają kojąco i uspokajająco. Dla pobudzenia kreatywności polecamy kontrastowe dodatki!
Kilka dodatków do domowego gabinetu
Świetnie na dobry nastrój w pracy wpływają świeże kwiaty – możecie wybrać te doniczkowe, ale pięknie prezentują się także kwiaty cięte. Jako dodatki doskonale sprawdzą się motywacyjne plakaty i obrazki. Dobrze wyglądają organizery na dokumenty oraz stojaki na przybory piśmiennicze w designerskim stylu: geometryczne, wykorzystujące motywy z filmów.
Przydać może się także dobrej jakości klimatyzator, który schłodzi powietrze i nieco Was orzeźwi. Współcześnie klimatyzatory są produkowane w takich kształtach, że mogą stać się ozdobą wnętrza.
Jeśli nie macie pomysłu na dodatki do Waszego nowego biura, inspiracje przyjdą do Was pewnie z czasem. Nie ma też konieczności zbytniego zagracania biurka, aby nadmiar gadżetów nie odwracał Waszej uwagi od najważniejszego – wykonywanej pracy.