Mieszkanie dla alergika powinno być niezwykle przyjazne, ale też nieco sterylne, bardzo czyste. Podczas remontu należy postawić na antyalergiczne farby i lakiery, ale też zadbać o dobrą wentylację powietrza oraz przyjazne alergikowi wyposażenie wnętrz.
Meble i dodatki, które mogą uczulać
Nie tylko toksyczne farby i lakiery mogą być uczulające i powodować alergie (wybieraj chemię, która oznaczona jest znakiem antyalergiczności). Również meble i dodatki w Twoim domu mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie.
Zrezygnuj przede wszystkim z futer, czyli wszelakich futrzanych poduszek, koców oraz dywanów z naturalnego włosia (z dywanów, prawdziwego siedliska roztoczy, najlepiej całkiem zrezygnować). Postaraj się ograniczyć ilość tapicerowanych mebli. Ciężkie zasłony i firany z poliestru lub weluru, wymień na bawełniane tekstylia, które można często prać w wysokich temperaturach. To samo dotyczy ozdobnych poduszek czy pledów – muszą nadawać się do częstego prania (około raz w miesiącu).
Co ciekawe, mimo że kwiaty domowe mogą oczyszczać powietrze z toksyn, w domu alergika nie powinno być ich zbyt dużo. Niestety w ziemi doniczkowej bardzo łatwo rozwijają się pleśnie i grzyby, które są bardzo uczulające. Innym miejscem, które uwielbia kurz, są bibeloty. Lepiej przechowywać je w kredensie, za szklaną gablotą (chyba że chcemy co kilka dni je odkurzać…).
Oczyszczanie powierza
Bardzo ważne w domu alergika jest oczyszczanie powietrza i częsta jego wymiana. Dlatego zaleca się wietrzenie mieszkania najczęściej jak to możliwe, zainstalowanie dobrej wentylacji oraz utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury powietrza (ciepło lub wilgoć to idealne warunki dla rozwoju roztoczy i pleśni).
Warto też zainwestować w oczyszczacz powietrza, który wyłapie z powierza pyłki kurzu, zarodki grzybów, a nawet roztocza. Niektóre oczyszczacze mogą też jonizować powietrze, czyniąc je znacznie zdrowszym. Absolutnie zakazane są nawilżacze powietrza, które generują dodatkową wilgoć.
Sprzątanie domu alergika
Nie lada wyzwaniem może też okazać się sprzątanie mieszkania, w którym mieszka alergik. Nie dość, że uczulają roztocza i zarodki grzybów czy pleśni, o które w każdym domu nietrudno, niektóre składniki środków chemicznych wykorzystywanych do sprzątania są uczulające (chlor, amoniak, benzen). Dlatego środki czystości powinnyśmy wybierać bardzo ostrożnie i poszukiwać tych, które producent określa jako antyalergiczne (czytajcie też składniki chemii gospodarczej).
Dobrym sposobem na roztocza kurzu w pościeli jest częste jej pranie. Do ich likwidacji potrzebna jest temperatura prania minimum 60 st.C przez godzinę z dodatkiem środków roztoczobójczych. Dywany natomiast warto często wietrzyć, szczególnie zimą podczas ujemnych temperatur (powinny być wystawione na działanie kurzu na co najmniej 10 godzin).
Wybierz też odkurzacz nowej generacji z filtrem HEPA, który świetnie zbiera odchody roztoczy z całego mieszkania. Odkurzacze te są bardzo dokładne i wychwytują nawet najmniejsze cząstki uczulającego kurzu. Dobrym rozwiązaniem są także odkurzacze sprzątające na mokro, pozbawione tradycyjnego filtra.