Wszyscy ludzie, którzy chcą zainwestować we własne lokum, stają przed dylematem: dom czy mieszkanie? I jedno, i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, ale też kilka wad, które mam zamiar nieco przybliżyć.
W pierwszej części artykułu opiszę wady i zalety domu, a po małą wiwisekcję słabych i mocnych stron mieszkania zapraszam tutaj. Może dzięki lekturze wybór między domem i mieszkaniem okaże się znacznie prostszy.
Zalety domu
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że mieszkając w domu, masz do dyspozycji więcej przestrzeni. Twój przysłowiowy kawałek podłogi to nie tylko cztery ściany, ale też ogród (chociażby najmniejszy), taras, garaż, warsztat, duża piwnica… bardzo przyjemne otocznie, na które masz wpływ. Możesz na swojej działce robić co chcesz, uprawiać rośliny i kwiaty, które ty właśnie lubisz, i nikt się do twoich decyzji nie wtrąca.
Mnogość pokojów pozwala na szaleństwa w aranżacji, posiadanie kominka i pomieszczeń, o których w bloku można tylko pomarzyć (spiżarnia, garderoba, pralnia). Gdy planujesz mieć liczną rodzinę, posiadanie domu jest najlepszym rozwiązaniem.
Czujesz już tę nieskrępowaną swobodę, gdy latem wychodzisz na taras wypić poranną kawę, a wieczorem grillujesz ze znajomymi dłużej niż pozawala na to zwyczajowa cisza nocna? Ale…
Wady mieszkania w domu
Każdy kij ma dwa końce. Żeby cieszyć się wolnością we własnym domu, trzeba ten dom najpierw wybudować. I już na tym etapie mogą pojawić się pewne trudności. Kupno działki, wybranie projektu, znalezienie dobrej ekipy budowalnej to tylko kilka spraw, które wymagają czasu, naszego zaangażowania oraz niemałych pieniędzy. Budowa domu to wyczerpujące i długotrwałe zajęcie, a do tego niezwykle kosztowne, więc wybór domu polecam osobom, które mają mnóstwo cierpliwości i sporo gotówki.
Poza kosztownością budowy domu, trzeba pamiętać, że utrzymanie go nie należy do najtańszych. Mam na myśli między innymi ogrzewanie. Droższe jest gazowe, a jeśli chcesz oszczędzić, możesz kupić piec opałowy i palić w nim węglem, drewnem czy ekogroszkiem (palenie w piecu = dodatkowa praca). Nie zapominaj o tym, że ogród trzeba pielęgnować, trawę kosić, a zimą odśnieżać zaspy.
I kwestia dojazdów – w większych miastach nie ma szans na wybudowanie domu blisko śródmieścia. Trzeba więc zdecydować się na dom na przedmieściach czy dom za miastem, co generuje duże koszty dojazdów do pracy i stratę czasu.
Dla kogo dom za miastem?
Jeśli stać cię na kupno lub budowę domu od podstaw, a nadal nie jesteś zdecydowany, zastanów się, na czym najbardziej ci zależy. Czy na dużej przestrzeni, spokoju i niespiesznej atmosferze? Czy jednak wolisz dostęp do miasta, całego jego zaplecza kulturalno-rozrywkowego, odśnieżone drogi i skoszony trawnik bez twojego udziału?
Do dylematu dom czy mieszkanie należy podejść bardzo indywidualnie, bo jeśli twoja praca może być wykonywana zdalnie, może warto pracować z pięknego ogrodu? A może tak bardzo uwielbiasz spokój i ciszę, że jesteś w stanie poświęcić więcej czasu i pieniędzy, aby cieszyć się swobodą i urokami mieszkania w domu?
Poczytaj jeszcze o tym, czy warto kupić mieszkanie.