Miłośnicy pięknych wnętrz, wzornictwa i designu znajdą wiele inspiracji w świetnych książkach, które mogą stać się przewodnikami po świecie nowoczesnych i stylowych przestrzeni oraz projektów. Krótka, subiektywna lista lektur poniżej.
Podstawowe książki o designie
Dla laików i tych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę, polecamy lekturę książki Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie, która uchodzi za przewodnik wzornictwa ubiegłego wieku. A że historia lubi się powtarzać – design sprzed kilku dekad staje się znów bardzo modny i coraz bardziej kosztowny. Książka będzie pomocna także każdemu, kto szuka perełek na targach staroci czy wśród wyprzedaży garażowych – podpowie, co jest warte uwagi, a co jest tylko przeżytkiem przeszłości.
Polecamy także książki Design. Historia wzornictwa, Design. Historia projektowania czy Historię wnętrz, które w sposób przystępny oraz chronologiczny omawiają rozwój oraz najważniejsze treny w światowym designie.
Polska sztuka użytkowa w literaturze
Modna ostatnio polska grafika została zebrana w jednej książce – w tej chwili wydanej tylko w języku angielskim: Very Graphic. Polish Designes of the 20th Century. Książka zredagowana przez Jacka Mrowczyka przedstawia dorobek artystyczny grafików, plakacistów, a nawet autorów kultowych opakowań, którzy zasłużyli się dla polskiej sztuki użytkowej XX wieku.
A jeśli interesuje Was polska sztuka użytkowa, nie tylko grafika, musicie zapoznać się z książką Czesławy Frejlich i Dominika Lisika Zaprojektowane. Polski design 2000-2013. Publikacja ta przedstawia najważniejsze projekty mebli, naczyń, kafelków… a także pociągów. Polski design w pigułce, który uzupełniono wywiadami z kilkunastoma twórcami.
Design z innej strony
Design i psychologia? W książce Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie Donalda A. Normana możecie przeczytać o tym, co wpływa na wybory w zakresie konkretnego stylu wnętrza, dekoracji, koloru czy gadżetów do mieszkania. Niektórzy za swoje wymarzone dodatki są w stanie zapłacić ogromne kwoty, a nie zawsze są to najpiękniejsze i najbardziej oczywiste wybory. Dlaczego? Podobno nasze decyzje opieramy przede wszystkim na emocjach, jakie wzbudza w nas konkretna rzecz. Sprawdźcie sami! Książkę opublikowało Wydawnictwo Arkady.
W podobnym klimacie utrzymana jest klasyczna książka Design i sztuka Bruno Munari, która jest zbiorem esejów poświęconych projektowaniu. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie kończy się sztuka a zaczyna rzemiosło. Znajdzie się również coś z polskiego rynku – Jak przestałem kochać design Marcina Wichy, który w sposób nieco filozoficzny podchodzi do tematu designu i podążania za wnętrzarską modą.
Design cały czas się rozwija, a wzornictwo to bardzo popularny kierunek studiów i poszukiwana specjalność na rynku pracy. Z naszymi podpowiedziami czytelniczymi z pewnością nie zostaniecie w tyle!