Smog zatruwa nasze życie, również w domach. Jest niebezpieczny dla naszych płuc, serca, a szczególnie dla dzieci. Dlatego warto zadbać o dobrej jakości powietrze – przynajmniej we własnym mieszkaniu. Pomogą nam w tym profesjonale oczyszczacze powietrza, ale także rośliny doniczkowe o właściwościach filtrujących powietrze.
Smog – jak wpływa na zdrowie?
W mediach znajdujemy coraz więcej apeli o to, by prowadzić zdrowy tryb życia. Jeść zdrowo, ćwiczyć, dbać o siebie. Jednak nad jedną sprawą nie jesteśmy w stanie to końca zapanować – to powietrze, jakim oddychamy na co dzień. Nie bez przesady mówi się o tym, że może stać się ono dla nas cichym zabójcą, ukrytym trucicielem. Smog, o którym tak głośno ostatnio, wdziera się również do naszych domów.
Smog jest trujący. To wybuchowa mieszanka pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla, benzopirenów. Mimo że często niewidoczny, może siać spustoszenie w organizmie człowieka. Obwinia się go bowiem o powodowanie chorób układu sercowo-naczyniowego. Zbyt duże stężenie substancji, które zawierają siarkę i pyły, może przyczyniać się do choroby niedokrwiennej serca, arytmii serca, zaburzeń rytmu serca, miażdżycy, a nawet do udaru mózgu. Jednak to nie wszystko. Smog oskarżany jest o powodowanie różnego rodzaju chorób nowotworowych, w tym w szczególności raków związanych z układem oddechowym. Lekarze udowodnili również, że wdychanie zatrutego powietrza może mieć fatalny wpływ na płodność – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Są badania, które potwierdzają, że w regionach, w których stężenie zanieczyszczeń jest wysokie, kobiety mają duże problemy z zajściem w ciążę, a także z jej donoszeniem.
Fot. Depositphotos.com
Ponadto smog znacznie wpływa na pogłębianie chorób, na które już cierpimy. To na przykład astma i inne przewlekłe choroby związane z układem oddychania. Co ciekawe, zanieczyszczone powietrze obiektywnie pogarsza nasze samopoczucie i może prowadzić do depresji (lub ją wzmagać i utrudniać polepszenie stanu zdrowia). Zanieczyszczenie powietrza powoduje też chorobę Alzheimera, obniżenie IQ, a także przyspiesza procesy neurodegradacyjne w organizmie i mózgu człowieka.
Straszne, prawda? Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą jakość powietrza we własnym otoczeniu. Poniżej kilka sposobów na poradzenie sobie z niską jakością powietrza w mieszkaniu – zarówno przy pomocy roślin doniczkowych, jak i specjalistycznych urządzeń.
Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze
Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe postawić w domu, by cieszyć się wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Podpowiadamy, jakie konkretnie substancje usuwają z atmosfery dane rośliny, ale także mamy garść informacji, jak je właściwie pielęgnować.
- Skrzydłokwiat to jedna w bardziej popularnych roślin w naszych domach. Jest prosta w uprawie, mało wymagająca, a jednocześnie świetnie wygląda w każdym wnętrzu i dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami. Dobrze filtruje powietrze przede wszystkim z dymu papierosowego oraz lotnych związków, które mogą zawierać alkohol. Skrzydłokwiat warto postawić w miejscu zacienionym, gdyż w słońcu szybko usycha, a liście tracą swój piękny zielony kolor. Ta roślina doniczkowa ma bowiem piękne, duże ciemnozielone liście oraz białe wyjątkowo ozdobne kwiaty. Należy posadzić ją w ziemi żyznej, lekko próchniczej i kwaśnej. Nie musi koniecznie być bardzo przepuszczalna. Do podlewania za to warto używać odstanej wody i zasilać nią podłoże roślin stosunkowo często, uważając na liście. Co ciekawe, skrzydłokwiat można uprawiać wyłącznie w wodzie, rezygnując całkowicie z gleby. Badania wykazują, że wtedy właściwości oczyszczające skrzydłokwiatów są jeszcze bardziej efektywne.
- Fikus to kolejna roślina doniczkowa uwielbiona przez Polaków. Jest ich bardzo dużo rodzajów, ale każdy z nich doskonale sprawdzi się w roli naturalnego oczyszczacza powietrza z zanieczyszczeń. Jest wyjątkowo uniwersalny, ponieważ dobrze radzi sobie z najczęstszymi truciznami znajdującymi się w smogu. Fikus lubi stanowisko stosunkowo jasne, jednak niekoniecznie bezpośrednio wystawione na słońce. Szukanie odpowiedniego miejsca może być trudne, bo to rośliny dość kapryśne. Jeśli zauważymy, że tracą liście, może to oznaczać, iż światła dziennego jest zbyt mało i należy zmienić miejsce ustawienia naszego fikusa. Za to wystarczy mu zwykła uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych – w tej kwestii fikus nie będzie stawiał nam żadnych wymagań. Podlewamy go dwa do trzech razy na tydzień, a fikusy z większymi liśćmi należy czyścić i nabłyszczać.
- Paprotki, które wracają do łask i coraz częściej można zobaczyć je w propozycjach designerów i stylistów wnętrz, doskonale oczyszczają powietrze z niebezpiecznych dla zdrowia człowieka toksyn. Poza tym, że działają niczym naturalny filtr powietrza, doskonale nawilżają je, oddając znaczą część wilgoci przez swoje pierzaste liście. Żaden z gatunków paprotek nie lubi bezpośredniego wystawiania na słońce, a wolą cień – do tego stopnia, że można uprawiać je nawet w zamkniętych pomieszczeniach z mała ilością światła dziennego (np. łazienkach czy przedpokojach). Paproć dobrze postawić w sypialni lub w pobliżu telewizora czy ekranu komputera, ponieważ dodatkowo pochłania negatywne promieniowanie. Trzeba jedynie pamiętać o częstym podlewaniu oraz zapewnieniu żyznej, przepuszczalnej gleby. Paproć dobrze wsadzać w luźną doniczkę, gdyż zapewni do dopływ powietrza do korzeni rośliny.
- Dracena neutralizuje formaldehyd, który bardzo często używany jest przy produkcji plastików. Dobrze sprawdzi się na stanowiskach z rozproszonym, jasnym światłem, dlatego można ustawiać je w pobliżu okien, a niektóre gatunki nawet na parapetach wschodnich, północnych oraz zachodnich. Dracena wymaga odpowiedniego podłoża, jak każda palma uprawiana w domu. Gleba ta powinna być żyzna i wyjątkowo przepuszczalna, a na dnie doniczki warto wysypać warstwę kamieni. Dodatkowo draceny trzeba nawozić – koniecznie w okresie ich wzmożonego wzrostu i „aktywności”, czyli od wiosny do jesieni. Co kilka lat zmieniamy donice na większą, gdyż dracenom szybko rozrastają się korzenie.
Profesjonalne oczyszczacze powietrza
Jednak w bardzo zanieczyszczonych miastach, szczególnie na południu kraju, warto dodatkowo, poza naturalnymi filtrami w postaci roślin doniczkowych, wyposażyć mieszkania w profesjonalne oczyszczacze powietrza. Ich ceny są bardzo różnorodne, jednak warto się na nie zdecydować, bo wydają się obowiązkowe przede wszystkim w domach, w których są małe dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia i układu oddechowego.
Fot. Depositphotos.com
- Oczyszczacz BEKO ATP 8100, cena około 1150 zł
Świetnie wyglądający, nowoczesny oczyszczacz powietrza marki Beko to doskonałe rozwiązanie do dużych pomieszczeń, ponieważ poradzi sobie z powierzchnią nawet 100 metrów kw. Innowacyjne urządzenie posiada aż trzy filtry. Filtr węglowy odpowiedzialny jest za usuwanie szkodliwych gazów, takich jak metanal, gazy VOC oraz nieprzyjemnych zapachów. Filtr Hepa z kolei usuwa szkodliwe cząsteczki większe niż 0,3 mikrona. Powietrze przepływające przez ten wysokiej klasy filtr, oczyszczane jest z toksycznych pyłów PM2,5 i PM10 oraz cząsteczek organicznych, takich jak pyłki kwiatowe, roztocza, grzyby, bakterie czy większość wirusów. Natomiast dodatkowy filtr wstępny odpowiedzialny jest za wyłapywanie większych zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy, sierść. Filtr ten przedłuża żywotność filtra HEPA. Oczyszcza powietrza firmy Beko wyposażony jest także w czujnik zużycia filtrów, praktyczny tryb pracy cichej (przydatny szczególnie nocą) oraz ma wbudowany czujnik pyłu. Jeśli okaże się, że jakość powietrza jest wyjątkowo niska, oczyszczacz powietrza automatycznie włączy tryb auto, by szybciej przywrócić bezpieczną atmosferę w domu.
- Oczyszczacz powietrza Phillips AC, cena około 1500 zł
Oczyszczacze powietrza Philips posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Model oczyszczacza powierza Phillips AC zapewnia wydajne oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach do około 40 metrów kw. Doskonale oczyszcza powietrze z niebezpiecznych cząsteczek i ma długi okres eksploatacji. Wychwytuje do 99,97 procent cząsteczek o wielkości nawet 0,3 mikrona. To znaczy, że oczyszcza powietrze z alergenów, szkodliwych cząsteczek, bakterii i wirusów.
Panel urządzenia posiada wskaźnik, który na bieżąco informuje o jakości powietrza za pomocą 4 kolorów – od niebieskiego (niski poziom alergenów i cząsteczek) do czerwonego (wysoki poziom alergenów i cząsteczek). Oczyszczacz wykrywa zmiany jakości powietrza i sam zwiększa swoją wydajność, by oczyszczanie było skuteczne. Posiada również pięć trybów ręcznych: od bardzo cichego do bardzo szybkiego trybu Turbo. Urządzenie posiada specjalnie zaprojektowany tryb, by oczyszczać powietrze także nocą i nie zakłócać snu domownikom. Powietrze zostaje szybko oczyszczone i stale monitorowany jest jego stan.
Dodatkowo oczyszczacz powietrza marki Phillips wyposażony jest specjalny alarm, który przypomni nam, że trzeba wyczyścić filtr wstępny lub wymienić pozostałe. W przypadku, gdy filtr nie zostanie wymieniony, urządzenie przestanie działać. Ciekawą opcją jest możliwość kontrolowania działania urządzenia przez aplikację w telefonie komórkowym. Dzięki niej na bieżąco można monitorować poziom szkodliwych cząsteczek, alergenów, stężenia pyłków oraz zanieczyszczenia powietrza.
- Oczyszczacz powietrza 3w1 z jonizacją Grekos, cena około 400 zł
Urządzenie to mimo bardzo prostej budowy zapewnia potrójne działanie – jest oczyszczaczem, jonizatorem oraz ozonatorem powietrza. To tanie urządzenie z filtrem węglowym przeznaczone jest do wychwytywania bardzo drobnych cząsteczek. Węgiel aktywny posiada małe, bardzo chłonne pory i dużą powierzchnię chłonną (w przeliczeniu na jednostkę masy). Dzięki temu jest materiałem świetnie wiążącym związki chemiczne. Urządzenie zapewnia jonizację i ozonowanie powietrza w pomieszczeniach, by usunąć nieprzyjemne zapachy, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, a nawet różnego rodzaju alergeny. Ponadto oczyszcza powietrze z dymu, gazów, zapachu, środków chemicznych.
Urządzenie dystrybutora Grekos jest na tyle niewielkie, że sprawdzi się również w samochodach, a nawet do oczyszczania szaf ubraniowych.