Krótki czas budowy, energooszczędność, trwałość i komfort – domy modułowe stają się coraz popularniejsze właśnie z tych powodów. Czym jednak się charakteryzuje to rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować zamiast na tradycyjną technologię? Sprawdźmy, czym są domy modułowe i co powinieneś o nich wiedzieć.

Czym jest dom modułowy?
Dom modułowy to nowoczesna alternatywa dla dobrze znanych, tradycyjnych sposobów budowy. Ogólnie rzecz ujmując, jest to dom jednorodzinny, który powstaje z jednego lub więcej modułów połączonych ze sobą. Te z kolei to przestrzenne konstrukcje prefabrykowane – wykonane wcześniej w fabryce. Następnie montuje się na placu budowy. Taki sposób konstrukcji sprawia, że postawienie budynku trwa zdecydowanie krócej. Jak mogą wyglądać domy modułowe? Możesz sprawdzić np. tutaj: https://www.extradom.pl/gotowe-domy-modulowe.
Dom modułowy – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
To, jakie materiały czy technologię wybierzesz do budowy swojego domu, nie ma znaczenia w kwestiach formalnych. Przy budynku modułowym niezbędne będzie zatem pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, zgodnie z przepisami. Wcześniej zatem musisz zadbać między innymi o projekt budowlany, do którego wykonania konieczna będzie np. mapa do celów projektowych. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ją uzyskać, możesz sprawdzić ten artykuł: https://www.extradom.pl/porady/artykul-mapa-do-celow-projektowych-ile-kosztuje-i-gdzie-mozna-uzyskac-mape-do-celow-projektowych.
Jak buduje się domy modułowe?
Do budowy domów modułowych stosuje się moduły, które przypominają kontenery. Choć może to kojarzyć się z tymczasowym miejscem zamieszkania, to nowoczesne technologie sprawią, że powstały budynek jest nie tylko ekonomiczny i energooszczędny, ale też estetyczny.
Dom modułowy może mieć konstrukcję parterową lub piętrową, np. z poddaszem użytkowym. Z powodzeniem można w nim mieszkać cały rok, z uwagi na odpowiednią izolację oraz wyposażenie we wszystkie niezbędne instalacje. Co więcej, dom modułowy można wnieść szybciej i w niższej cenie niż w np. te tradycyjne, murowane.
Domy modułowe są stawiane w całej Polsce, dlatego bez względu na to, czy interesuje Cię budowa domu mazowieckie, czy plan budynku do postawienia na podkarpaciu, znajdziesz wiele firm, które używają różnych rodzajów modułów. Jednym z najpopularniejszych są szkieletowe stalowe. Składają się ze szkieletu stalowego oraz płyt, które stanowią ściany, sufit oraz podłogę. Jest on wypełniany płytami, a do tego stosuje się odpowiednią izolację – z wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej.
Jakie zalety ma dom modułowy?
Wśród zalet domów modułowych warto wymienić przede wszystkim szybkość realizacji – można je postawić nawet w 2–3 miesiące. Do tego ich cena jest z góry znana, więc nie ryzykujesz, że w trakcie realizacji inwestycji wzrośnie, np. z uwagi na wzrost kosztów materiałów budowlanych. Warto też wspomnieć o dużym wyborze atrakcyjnych projektów – bez problemu wśród nich znajdziesz ten, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Łatwo go też rozbudujesz, dokładając kolejne moduły.
Artykuł sponsorowany.