Jak szybko oszacować cenę nieruchomości na sprzedaż? Nie brakuje osób, które twierdzą, że jedyny skuteczny sposób, to skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Na szczęście od pewnego czasu można poznać wartość lokalu bez wychodzenia z domu, w pełni za darmo. Wystarczy dostęp do internetu.
Jak oszacować cenę mieszkania w Warszawie?
Można zastanowić się nad co najmniej dwoma metodami. “Tradycyjny” sposób, by poznać wartość lokalu, jakim dysponujemy, lub który chcemy kupić, to skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Nie jest to jednak usługa darmowa, a jej cena zależy od wielu zmiennych.
Jeśli wyceniamy mieszkanie do kupienia z pomocą rzeczoznawcy, to na poznanie realnej wartości posesji będzie trzeba też trochę poczekać. Dużo zależy od sytuacji prawnej lokalu oraz od szybkiego przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów. Pamiętajmy też, że w pewnych sytuacjach kwota, jaką będzie trzeba zapłacić, może wynieść nawet tysiąc złotych.
Alternatywą, dzięki której poznamy wartość mieszkania na sprzedaż w Warszawie, jest wstępna wycena online. Taką usługę oferuje na przykład SonarHome.pl, firma, która korzysta z zaawansowanych algorytmów, które porównują nasz lokal z innymi, które znajdują się w okolicy, a następnie szacuje jego wartość w zaledwie kilka chwil.
To przykład uniwersalnej, darmowej usługi, z której może skorzystać każdy mieszkaniec stolicy, którego interesuje wartość lokalu. Jeśli szukamy mieszkania do kupienia, to jest to też prosty sposób by szybko, korzystając z wirtualnej mapy, oszacować wartość lokali znajdujących się w różnych częściach miasta.
Co składa się na cenę mieszkania na sprzedaż?
Kluczową rolę odgrywa metraż, jednak zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, jest o wiele więcej. W przypadku posesji wielorodzinnych, duże znaczenie ma też standard budynku, rok jego wybudowania oraz dostęp do usług towarzyszących.
Ogłoszenia mieszkań na sprzedaż, które dodatkowo dają dostęp do dużego, nasłonecznionego balkonu, spiżarki, windy, czy miejsca parkingowego zazwyczaj będą droższe, niż mieszkania, które nie dają dostępu do tych wszystkich udogodnień.
Duże znaczenie odgrywa też lokalizacja. Jeśli z naszego wymarzonego mieszkania można szybko dotrzeć do stacji metra, budynków użyteczności publicznej czy punktów handlowych, to takie mieszkanie momentalnie zyskuje na wartości.
Co warto sprawdzić przed zakupem?
Jeśli mamy już wytypowane nasze idealnie mieszkanie do kupienia, powinniśmy upewnić się, czy znajduje się ono w atrakcyjnej okolicy. Zakup lokalu na Ursusie, gdy pracujemy np. na Białołęce czy Wawrze, może nie być najlepszą decyzją.
Potencjalnie atrakcyjna cena zakupu może nie zrekompensować nam tzw. kosztów pobocznych, pośród których można wskazać na długi czas dojazdu do pracy czy dodatkowe wydatki z tym związane, np. te, jakie wygeneruje zakup paliwa do samochodu.
Przeglądając ogłoszenia mieszkań na sprzedaż, warto zwrócić też dużą uwagę na to, czy status własnościowy jest w pełni uregulowany. Dobrze byłoby zapoznać się z danymi z księgi wieczystej lub uzyskać prawnie wiążący odpis ze spółdzielni mieszkaniowej.
Zawsze warto spojrzeć też na czynsz oraz inne obowiązkowe opłaty. Mimo tego, że nie są one uwzględnione w cenie naszego wymarzonego mieszkania, to przez wiele lat będą stanowiły pewien koszt, jaki będziemy ponosić. Dobrze byłoby, gdyby jego wysokość nie była dla naszego budżetu zbyt dużym obciążeniem.