Coraz więcej deweloperów stawia na budownictwo szeregowe oraz popularne bliźniaki. Rozwiązania te mają wiele zalet, jednak nie są wolne również od wad. Młode rodziny często stają przed dylematem – dom za miastem czy bliźniak bliżej centrum. Co jest lepsze? A może jednak mieszkanie? Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej zabudowie szeregowej i bliźniakom.
Zalety mieszkania w bliźniaku
Mieszkanie w bliźniaku łączy w sobie cechy mieszkania w bloku z urokami własnego domu z działką, dlatego jest opcją idealną dla niezdecydowanych. Oferuje bowiem znacznie większą przestrzeń do dyspozycji niż klasyczne mieszkanie, co jest ogromną zaletą, zawłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych lub ze zwierzętami. Jednocześnie jest to o wiele tańsza opcja niż inwestycja w dom wolnostojący.
Domy szeregowe w opinii wielu to również pomysł dla mieszczuchów, którzy mimo wszystko lubią mieć nieco wolnej przestrzeni do dyspozycji. Cały czas mamy sąsiadów, z którymi dzielimy część domu, kawałek działki, a czasem i garaż czy miejsce postojowe. A z drugiej strony mamy duży dom, w którym jest znacznie ciszej niż w mieszkaniach w bloku, oraz ogród z własnymi drzewami, rabatkami i trawnikiem.
Bliźniak świetnie nadaje się do budowy na wąskiej działce, a także pozwoli Wam oszczędzić część energii potrzebnej do ogrzania domu. W końcu wspólna ściana ogranicza ucieczkę ciepła – możecie nawet rozważyć jeden piec grzewczy, o ile żyjecie w dobrych stosunkach. Do wspólnych zadań może należeć także koszenie trawy, odśnieżanie, konserwacja budynków, co znacznie obniża nasze koszty i zyskujemy na czasie.
Wady zabudowy szeregowej
Przy budowie domu szeregowego musisz się liczyć również z pewnymi ograniczeniami. W końcu dzielisz z sąsiadem ścianę, więc od czasu do czasu możesz słyszeć, co się u niego dzieje. Głośną muzykę, płacz małych dzieci czy rozmowy uda Ci się wygłuszyć – wystarczy odpowiednia izolacja wspólnej ściany.
Niestety, podczas wspólnej budowy czy mieszkania przez ścianę, często dochodzi do nieporozumień, a początkowa przyjaźń i wspólne plany na pogodne „współmieszkanie” pozostają w sferze planów.
Jak zminimalizować ryzyko niedogodności związanych z mieszkaniem w bliźniaku?
Wszelkie niedogodności związane z mieszkaniem w zabudowie bliźniaczej można wyeliminować w fazie projektowania domu. Konieczne jest pewna izolacja od sąsiada, by zachować prywatność oraz… dobre stosunki. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na ciszy i prywatności, zrezygnuj z długich szeregów na rzecz bliźniaka dla dwóch rodzin. W przypadku, gdy z przyczyn ekonomicznych chcesz zamieszkać w zabudowie szeregowej, postaw na najbardziej zewnętrzną część budynku. Będzie tu znacznie ciszej i intymniej. Pamiętaj o dobrej izolacji dźwiękowej ścian (np. wełną mineralną) i zaaranżuj takie ogrodzenie, które da Ci wiele swobody.
Dla komfortu obu rodzin bliźniak nie powinien być idealnie symetryczny – tarasy zaplanuj po przeciwległych stronach lub na szczytach budynków, by uniknąć zaglądania sobie w przysłowiowe talerze. Pamiętaj też, że przy wspólnej ścianie możesz zaprojektować pomieszczenia, w których spędza się stosunkowo mało czasu (np. łazienkę, garderobę, spiżarnię).