Dobry blat kuchenny powinien być przede wszystkim trwały, wytrzymały na wilgoć i uderzenia. Powinien też być prawdziwą ozdobą kuchni. Dlatego nie warto oszczędzać na tym elemencie zabudowy kuchennej, bo dobrze dobrany i świetnej jakości blat kuchenny może posłużyć nam długie lata. Przedstawiamy trzy najbardziej popularne materiały, z jakich wykonuje się blaty do kuchni – płytę laminowaną, konglomerat oraz drewno. Może wybierzecie coś dla siebie?
Płyta laminowana
Płyty laminowane to wyjątkowo często wybierany materiał na blaty kuchenne. Z pewnością dużą rolę gra cena, ponieważ jest wyjątkowo tani w porównaniu do drewna czy konglomeratu. Jednak dobrej jakości blaty z płyty są odporne na ścieranie, zarysowania, wysokie temperatury (do 180 st.C), uderzenia czy odbarwianie pod wpływem promieni słonecznych. Ponadto producenci proponują nieograniczony wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej zwariowany pomysł na kuchnię, będzie możliwy do realizacji.
Czy płyta laminowana ma jakieś wady? Te gorszej jakości bardzo łatwo nieodwracalnie porysować nożem lub innymi ostrymi przedmiotami, często też szybko łapią wilgoć (w miejscach łączeń, przy piekarniku lub zlewozmywaku).
Drewniane blaty kuchenne
Drewno jest zawsze w modzie! Jako blat kuchenny pasuje zarówno do kuchni nowoczesnej, jak i tej urządzonej w swojskim, tradycyjnym stylu. Sprawia wrażenie ciepła, przytulności oraz jest łatwe w dopasowywaniu do kuchennych potrzeb (wiercenie otworów na zlew, kuchenkę itp.).
Jednak na tym zalety drewnianych blatów się kończą. Są one bowiem wyjątkowo trudne w pielęgnacji – wymagają olejowania specjalnym olejem z atestem spożywczym. Niestety często, mimo regularnej pielęgnacji, drewniane blaty kuchenne wilgotnieją i wypaczają się. Groźne są dla nich również wysokie temperatury, a nawet gorące naczynia mogą pozostawiać ślady (problemem na gorszych jakościowo blatach jest często już kubek z gorącą herbatą…). Rozlane na blacie kolorowe płyny (napoje, wino, soki) trzeba natychmiast dokładnie wytrzeć, aby nie zostawiły nieestetycznych plam. Nie ma też mowy o krojeniu na blacie bez użycia deski, bo drewno bardzo łatwo uszkodzić i zarysować.
Blaty kuchenne z kompozytu
Kompozyt na blat kuchenny to mieszanka naturalnych minerałów z akrylem i pigmentami. Dzięki takiemu składowi blat kuchenny z kompozytu jest wyjątkowo trwały – zarówno na zarysowania, przecieranie, wilgoć, jak i działanie promieni słonecznych. Kompozyt jest bardzo łatwy w pielęgnacji i zawsze świetnie wygląda, dzięki nowoczesnej stylistyce, a także możliwości szlifowania i polerowania w razie konieczności.
Gama kolorów blatów wykonanych z kompozytów jest niemalże nieograniczona, a za jedyną ich wadę można uznać naprawdę wysoką cenę.
Jeśli żaden z tych materiałów nie przypadł Wam do gustu, pamiętajcie, że poza laminatem, drewnem czy kompozytem macie do wyboru blaty kuchenne wykonane z granitu, marmuru, szkła czy chociażby metalu.