Biokominek brzmi dla Ciebie tajemniczo? To nic innego, jak sprytne rozwiązanie dla osób, których marzeniem jest posiadanie w domu własnego kominka, jednak z różnych względów nie mają takich możliwości. Sprawdź, jaki biokominek wybrać oraz czym go opalać.
Krótka charakterystyka biokominka
Biokominek to wariacja na temat zwykłego kominka, która eliminuje tradycyjny rodzaj paliwa (np. drewno) na rzecz biopaliwa żelowego bądź płynnego. Paliwo to ulega spaleniu praktycznie w 100%, nie wydziela zapachu ani nie pozostawia żadnego osadu.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności podłączania biokominka do przewodów kominowych, dzięki czemu z uroczej atmosfery wokół kominka mogą skorzystać nawet mieszkańcy bloków. Wystarczy posiadać kratkę wentylacyjną, aby zapewnić ruch powierza w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowany biokominek. Co ciekawe, nawet biokominki mogą być źródłem ciepła, chociaż nie są tak wydajne jak tradycyjne kominki. Ich zaletą jest także to, że nie wysuszają powietrza.
Paliwo do biokominków
Wybierając paliwo do biokominka powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kaloryczność. Standardowe paliwo spala się około 4 godzin (1 litr paliwa), a im większa zawartość etanolu w płynie, tym większa jego kaloryczność (ale też i cena). Ponadto elementem wskazującym na właściwy dobór paliwa jest kolor płomienia – najbardziej pożądany jest ten w odcieniach żółtego, natomiast im bardziej niebieski, tym gorsza jego jakość.
Przyjrzyj się także zapachowi, jaki wydziela się podczas spalania. Najlepsze na rynku paliwa do biokominków są bezwonne. Po spaleniu nie mogą pozostać także żadne drobiny czy popiół, ponieważ paliwo przy spalaniu wydziela wyłącznie wodę, ciepło oraz śladowe ilości dwutlenku węgla.
Bardzo ważnym parametrem paliwa do biokominków jest jego bezpieczeństwo, które gwarantują certyfikaty oraz normy, jakie muszą spełniać. Informacje o nich powinieneś znaleźć na opakowaniu.
Aranżacja biokominka we wnętrzu
Wydaje się, że najlepszym miejscem na ustawienie biokominka w mieszkaniu jest salon, ale także sypialnia, w której chcemy stworzyć wyjątkowo przytulną i romantyczną atmosferę. Na szczęście asortyment biokominków jest bardzo duży i można wybierać pomiędzy klasycznymi modelami, przypominającymi tradycyjne kominki, a nowoczesnymi, awangardowymi czy niemal ascetycznymi wzorami. To pozwoli dobrać kominek do każdego charakteru wnętrza, jednak pamiętaj, że najczęściej to właśnie biokominek nada mu właściwego stylu i jest dominujący.
Do niewielkich pomieszczeń polecamy szczególnie biokominki podwieszane, które nie zabierają wiele miejsca, a jednak tworzą niepowtarzalny klimat. Małe wnętrza lubią także biokominki przeszklone, które przepuszczają wiele światła i nie zabierają przestrzeni.
Producenci oferują także urządzenia mobilne, które można przenosić w dowolne miejsce. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie możemy się zdecydować, gdzie nasz kominek ustawić. Natomiast super nowoczesną, ale i kosztowną opcją biokominka jest jego wersja wbudowana w blat stołu czy innego mebla. Wygląda to niezwykle intrygująco i elegancko zarazem.