Bezpieczeństwo domu i Waszej rodziny jest z całą pewnością sprawą priorytetową. Dlatego przygotowaliśmy skrót najważniejszych informacji o domowych systemach antywłamaniowych, który pozwoli Wam wybrać najlepsze zabezpieczenie dla Waszego domu.
System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)
System Sygnalizacji Włamania i Napadu to najbardziej popularny obecnie system antywłamaniowy, którego zadaniem jest sygnalizowanie każdego ruchu w budynku oraz poza nim. System ten jest dość skomplikowany w montażu, ale jednocześnie bardzo skuteczny. Czujniki i kontrolki ruchu wykrywają między innymi wszelkie próby otwarcia okien, drzwi i innych rodzajów zamknięć w obrębie kontrolowanego terenu i budynku, jakikolwiek ruch na wskazanym do ochrony terenie oraz ewentualne interwencje i manipulacje przy urządzeniach kontrolnych.
Systemy wewnętrzne i zewnętrzne
Wewnętrzne systemy alarmowe działają wewnątrz budynków. Mogą być czujkami ruchu, które działają w każdym pomieszczeniu w domu lub można zaprogramować je w taki sposób, aby informować o ruchu w konkretnym pokoju. Zazwyczaj stanowią całe, dość skomplikowane systemy alarmowe.
Z kolei systemy zewnętrzne są instalowane dla ochrony terenu wokół domu. Dzieli się je zasadniczo na dwa rodzaje – systemy obwodowe (zabezpieczona jest linia graniczna, po przekroczeniu której włącza się alarm) oraz systemy zbliżeniowe (ostrzegają w sytuacjach, gdy ktoś zbliży się na określoną odległość do murów domu). Są one znacznie droższe niż te wewnętrzne, a ponadto generują duże ryzyko fałszywych alarmów (np. mogą alarmować, gdy po Waszej posesji będą chodziły zwierzęta).
Alarmy przewodowe i bezprzewodowe
Do wyboru mamy również dwa rodzaje alarmów – przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są znacznie bardziej niezawodne, gdy trudno zakłócić ich działanie, natomiast bezprzewodowe mają podstawową zaletę, którą jest brak konieczności montażu skomplikowanego systemu i okablowania w całym domu. Innymi słowy, nie trzeba kuć ścian budynku, a jedynie w kilka godzin założyć odpowiednie czujniki i anteny.
Systemy bezprzewodowe składają się z wielu elementów – czujników, kontrolek, detektorów, sygnalizatorów oraz manipulatorów, które połączone są kablami w dużą sieć kontrolującą. Wbrew pozorom jest to jednak rozwiązanie tańsze niż nowoczesny system bezprzewodowy, opierający się na drogich technologiach. Dlatego jeśli planujemy montować zabezpieczenie w domu, warto rozważyć to już w trakcie jego budowy lub przy okazji remontu.
Przy wyborze domowego systemu alarmowego należy dobrze przemyśleć sprawę sygnalizowania zagrożenia. Dobrym rozwiązaniem jest powiadamianie przy pomocy SMS lub telefonu, natomiast głośna sygnalizacja alarmowa przyda się wyłącznie w przypadku, gdy dom stoi w otoczeniu innych zabudowań – w końcu alarm włączony w środku lasu nikogo nie powiadomi o próbie włamania.