Balkon wyeksponowany na południe lub na zachód może być nie lada problemem. Przede wszystkim ciężko znaleźć rośliny i krzewy, które będą dobrze czuły się w pełnym słońcu, suszy czy przy okresowych brakach wody. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać na jasny, południowy balkon oraz jak je prawidłowo pielęgnować.
Kwiaty na południowy balkon
Wbrew pozorom całkiem dużo popularnych kwiatów lubi ekspozycję na mocne słońce, dzięki któremu wzrastają szybko oraz pięknie kwitną przez długie miesiące. Na jasnych balkonach i tarasach świetnie czuć się będą zwłaszcza pelargonie, petunie i surfinie (te ostatnie należy podlewać dwa razy dziennie). Ponadto możecie się pokusić o werbenę, bakopę, uczep, heliotropy czy smagliczkę nadmorską. Z całą jednak pewnością odradzamy begonie, które potrzebują umiarkowanego nasłonecznienia.
Natomiast wśród jednorocznych kwiatów odpowiednich na południowy balkon polecamy aksamitki, nasturcje, szałwię oraz żeniszki.
Inne rośliny na nasłoneczniony balkon
Jednak kwiaty na balkonie to nie wszystko. Mocne słońce nie jest straszne niskim trawom (np. kostrzewom), palmom, kaktusom czy sukulentom. To także świetne miejsce do uprawiania zjawiskowej agawy. Polecamy także mniej tradycyjne balkonowe krzewy, czyli bugenwillę, kalinę, oleander, pięciornik i róże.
Połączcie przyjemne z pożytecznym i spróbujcie uprawy roślin cytrusowych na balkonie – w końcu w środowisku naturalnym również często dotyka je susza i upały. Mogą być to miniaturowe cytryny, pomarańcze, a nawet oliwki. Południowy balkon to miejsce idealne do uprawy ziół – bazylii, oregano, tymianku, mięty pieprzowej oraz rozmarynu.
Jak pielęgnować rośliny na słonecznym balkonie?
Słońce na balkonie może oznaczać kłopoty dla roślin – przede wszystkim suszę. Aby zapobiegać przesuszaniu roślin, trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Nawet kilka razy dziennie, a przynajmniej rano i wieczorem, należy unikać jednak podlewania roślin w pełnym słońcu, aby nie dopuścić do poparzenia liści.
Jeśli będą pasować do wystroju balkonu, wybierzecie jasne, plastikowe lub drewniane doniczki, w których nie będzie przegrzewała się ziemia, a tym samym rośliny. Koniecznie zrezygnujcie z metalowych donic, które szybko się nagrzewają. Jako rozwiązanie zapobiegające przesuszaniu korzeni, możecie zainwestować w doniczki samonawadniające (z podwójnym dnem).
Dobrym sposobem jest także ściółkowanie gleby w donicach przy pomocy kory, która zatrzymuje parowanie wilgoci.
Czasem może być konieczne zacienianie balkonu, gdy upalna i słoneczna pogoda będzie utrzymywała się wyjątkowo długo. Do tego celu świetnie sprawdzą się oryginalne markizy, parasole lub specjalne rolety balkonowe.