Ciemne balkony zazwyczaj są położone do strony północnej i wschodniej, co powoduje małą ilość światła. Jest ona niekorzystna nie tylko dla roślin, ale może sprawiać pewne problemy w aranżacji tej przestrzeni. Mamy kilka pomysłów na to, jak urządzić zacieniony balkon oraz wiemy, jakie rośliny będą się tam czuły najlepiej.
Aranżacja zacienionego balkonu
Ciemny balkon należy oczywiście nieco rozjaśnić, aby z jego przestrzeni nie zrobić ponurego kąta. Dlatego na podłogę warto wybrać terakotę w jasnych barwach – beżach, szarościach lub pastelowych odcieniach zieleni czy modnego ostatnio błękitu. Odradzamy jednak białe płytki na balkon, ze względu na widoczne zabrudzenia oraz zacieki, a co z tym się wiąże konieczność częstego sprzątania. Zamiast kafli możecie też postawić na drewniane podesty w kolorze sosny lub dębu. Pamiętajcie jednak, że drewno w cieniu trzeba szczególnie uważnie pielęgnować – szybko potrafi pokryć się pleśnią lub grzybami.
Jeśli zastanawiacie się nad meblami, mamy dla Was prostą radę – jasne kolory! Wybierajcie drewno ze względu na tworzenie wrażenia przytulności oraz ciepła. Zasada ta dotyczy także wszelkich doniczek, skrzyń i pojemników na kwiaty.
Cieniolubne rośliny
W sklepach ogrodniczych możecie dostać wiele roślin, które będą świetnie prezentować się na zacienionym balkonie, a jednocześnie nie będą sprawiały kłopotów pielęgnacyjnych. Z kwiatów polecamy szczególnie oszałamiające i długokwitnące begonie, zjawiskowe fuksje (ułanki), lobelie, przypominające surfinie diplademie, niecierpki, stokrotki oraz niezapominajki. Na dużych, eleganckich i zacienionych balkonach doskonale wyglądają hortensje.
Jeśli do tych wielokolorowych kwiatów chcemy dołożyć jakieś elementy zielone, szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkie pnące bluszcze (zielone także zimą!), wiciokrzew Henriego, jasnozielone komarzyce (dodatkowym plusem tej rośliny jest odstraszanie komarów) oraz żurawki, niepozorne rośliny o zjawiskowych, kolorowych liściach. W cieniu dobrze czują się także wszelkie ozdobne drzewa iglaste.
Pielęgnacja roślin na zacienionym balkonie
Utrzymanie roślin w cieniu jest o tyle trudne, że są one bardziej narażone na wyniszczające choroby oraz pasożyty. Dlatego trzeba uważać ze zbyt częstym podlewaniem, ponieważ w zawilgoconej ziemi łatwo o rozwój pleśni i grzybów. Upewniajcie się przed każdym podlaniem, że ziemia jest sucha – roślinom lekkie przesuszenie nie szkodzi tak bardzo, jak zalewanie korzeni. Dobrze jest także podlewanie planować na wczesne poranki.
Jakieś dobre wieści? Tak! Rośliny w cieniu nie wymagają częstego podlewania i zazwyczaj kwitną dłużej niż te rosnące w pełnym słońcu.