Powiedzenie mówi, że pierwsze mieszkanie projektuje i urządza się dla wroga, drugie dla przyjaciela, a dopiero trzecie dla siebie. To prawda, że z czasem zauważamy błędy w naszych planach idealnego wnętrza, a dopiero nauczeni na błędach potrafimy stwierdzić, co jest praktyczne, co ładne, a co zupełnie niepotrzebne. Jak uniknąć wpadek przy urządzaniu mieszkania? Zatrudnić projektanta!
Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?
Architekt wnętrz pomoże nam uporać się z trudnym wnętrzem, ale też dzięki niemu prawdopodobnie uda nam się uniknąć kosztowych poprawek w przyszłości, ewentualnych niegustownych i niepraktycznych rozwiązań, czy niefunkcjonalności naszych nowych wnętrz. Jego profesjonalna wiedza powinna nam pomóc stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie praktyczne i ładne. Zależnie od naszych upodobań, doradzi nam niebanalne, nowoczesne i zgodne z trendami urządzenie mieszkania lub wręcz przeciwnie – podpowie, jak urządzić dom ponadczasowo i uniwersalnie. Dzięki temu, że patrzy na nasze wnętrza całościowo, unikniemy niezgrabności i niedopasowania aranżacyjnego.
W czym może jeszcze pomóc nam projektant wnętrz? Bardzo często dysponuje wieloma zniżkami w sklepach z artykułami budowalnymi, farbami oraz z wszelkiej maści dodatkami i meblami do domów. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze, ale i czas – to on jeździ po sklepach, wybiera najlepsze materiały wykończeniowe i dekoracje, a nasza rola to akceptacja bądź nie. Najczęściej projektant współpracuje z ekipą remontową, która jest sprawdzona i w wyznaczonym terminie zakończy prace. Rolą architekta wnętrz jest także rozwiązywanie wszelkich niespodziewanych problemów związanych z remontem, organizacja i planowanie harmonogramu prac i rozliczanie budżetu.
Na co zwrócić uwagę przed zatrudnieniem projektanta wnętrz?
Przede wszystkim sprawdź jego warsztat, czyli portfolio. Profesjonaliści posiadają własną stronę internetową, bogate doświadczenie widoczne w prawdziwych realizacjach oraz dobre rekomendacje. Sprawdź koniecznie opinie o danym architekcie, porównaj jego stawki do innych, ale też przyjrzyj się zakresowi usług, jakie proponuje.
Przyjrzyj się również umowie, którą powinieneś koniecznie zawrzeć. Musi ona określać dokładny zakres współpracy (projekt budowalny, koncepcyjny, wykonawczy oraz zakres nadzoru nad pracami). W umowie warto zawrzeć także informację o ilości planowanych spotkań, przygotowywanych projektów aranżacji wnętrz (2D lub 3D), dopuszczalnych zamian w projekcie (konieczność bądź nie ich akceptacji) oraz ilość wizyt podczas nadzoru.
Gdy już współpracujesz z architektem wnętrz…
Patrz mu na ręce, ale też nie kwestionuj każdej zmiany czy nowego pomysłu. W końcu skoro wszystko wiesz lepiej, nie ma sensu zatrudniać projektanta do urządzenia Twojego domu. Przygotuj się na pierwsze spotkanie ze swoim architektem – zabierz rzut mieszkania, wycinki z gazet, zdjęcia z Internetu, które mogą podpowiedzieć mu, jaki masz gust, oraz informacje o domownikach. Na początku współpracy jasno i konkretnie objaśnij swoje oczekiwania oraz maksymalną cenę remontu.
Może i wynajęcie architekta nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak w przyszłości zwróci się z nawiązką.